תואר ראשון במדעי כדור הארץ

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

מדעי כדור הארץ – קיימות

כולנו שומעים היום על השפעות שינויי האקלים, המתבטאות במספר הולך וגדל של אירועי מזג אוויר קיצוניים והרסניים, כמו המסה של קרחונים, עליית פני הים ועלייה של הטמפרטורות בעולם. רובנו גם מודעים להשלכות הרות האסון שנובעות מתהליכים גיאולוגיים כמו רעידות אדמה, שריפות, התפרצויות געשיות או מפולות.

הערכה מעמיקה יותר למדעי כדור הארץ, כמו גם ללימודי גיאולוגיה או ללימודי קיימות, עשויה לעורר השראה ולעודד בני אדם להיות טובים יותר לפלנטה שלנו.

מהם מדעי כדור הארץ?

מדעי כדור הארץ הם דיסציפלינה מדעית שבה כדור הארץ עומד במוקד המחקר. ניתן לתאר תחום זה כגיאולוגיה עם ביסוס מדעי. אחרי הכול, מדובר בסלעים, בדינוזאורים, בהרי געש, ברעידות אדמה, בהרים ובנושאים אחרים המשויכים לגיאולוגיה (אגב, חלקם קשורים גם ללימודי תואר ראשון באיכות הסביבה).

תואר ראשון במדעי כדור הארץ עוסק במספר תחומים שונים, כגון:

מהם תנאי הקבלה למדעי כדור הארץ?

תנאי קבלה למדעי כדור הארץ, כמו גם ללימודי מדעי הסביבה או לימודי קיימות, משתנים ממוסד למוסד, אבל לרוב הם מבוססים על סכם כמותי אשר משקלל את ציון המבחן הפסיכומטרי עם ממוצע ציוני הבגרות. הסיכויים שלכם להתקבל ללימודים עולים ככול שהסכם הכמותי שלכם גבוה מ-600.

 • רמת אנגלית מינימלית – ציון 85 / רמה ׳בסיסי׳.
 • רמת עברית – ציון 105, הנדרש כאשר שפת ההוראה בתיכון אינה עברית.
 • ציון משוקלל פסיכומטרי ובגרות 50% / 50% (כאשר הציון הפסיכומטרי בדגש כמותי).

 

קיימים ערוצי קבלה נוספים, יחד עם אפשרויות אלקטרוניות באתרי המוסדות לבדיקת סיכויי הקבלה שלכם. מומלץ לבדוק את תנאי הקבלה הספציפיים במוסד האקדמי בו אתם מתעתדים ללמוד.

לאילו סוגי משרות אוכל להתקבל?

תפקידי מפתח במגזר הפרטי, משרדי הייטק, יזמות, יועצים עסקיים וכו'

מגוון תפקידים בחברות לאנרגיה סולארית

תפקידים מרכזיים בתחום הבינה המלאכותית

תפקידים בכירים במגזר המדיני

בוגרים מספרים

תואר ראשון במדעי כדור הארץ הוא השילוב המושלם בין תחום מספק בעל ערך מוסף לבין אפשרות להשתלב במשרות עם אופציות קידום לקריירה מצליחה. התלבטתי הרבה לפני תחילת הלימודים והיום אני שמח על הבחירה.

שי קדם | מנהל פיתוח במגזר הציבורי

בחרתי בלימודי כדור הארץ מעולם לא חשבתי שתואר הקיימות שלי יוביל לעבודה בתחום האנרגיה, אבל טעיתי. הגעתי לעבודה כאנליסט קיימות בחברת אנרגיה מתחדשת וזו הייתה חוויה מדהימה. אני מרגיש שאני יוצר השפעה אמיתית על הסביבה ועל עתיד האנרגיה

ספיר בר | רכזת שטח בעמותה לאיכות הסביבה

מהם תנאי הקבלה למדעי כדור הארץ?

תנאי קבלה למדעי כדור הארץ, כמו גם ללימודי מדעי הסביבה או לימודי קיימות, משתנים ממוסד למוסד, אבל לרוב הם מבוססים על סכם כמותי אשר משקלל את ציון המבחן הפסיכומטרי עם ממוצע ציוני הבגרות. הסיכויים שלכם להתקבל ללימודים עולים ככול שהסכם הכמותי שלכם גבוה מ-600.

 • רמת אנגלית מינימלית – ציון 85 / רמה ׳בסיסי׳.
 • רמת עברית – ציון 105, הנדרש כאשר שפת ההוראה בתיכון אינה עברית.
 • ציון משוקלל פסיכומטרי ובגרות 50% / 50% (כאשר הציון הפסיכומטרי בדגש כמותי).

קיימים ערוצי קבלה נוספים, יחד עם אפשרויות אלקטרוניות באתרי המוסדות לבדיקת סיכויי הקבלה שלכם. מומלץ לבדוק את תנאי הקבלה הספציפיים במוסד האקדמי בו אתם מתעתדים ללמוד.

איפה אפשר ללמוד מדעי כדור הארץ?

האוניברסיטה העברית בירושלים

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מאוניברסיטת בן גוריון בנגב.

האוניברסיטה הפתוחה

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהאוניברסיטה הפתוחה

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

האם כדאי ללמוד מדעי כדור הארץ?

האם כדאי לכם ללמוד תחום זה? תוכלו לענות על שאלה זו על ידי בדיקת סוגי הקריירות הנפתחים בפני בוגרי תואר ראשון במדעי כדור הארץ. למעשה, הבוגרים רוכשים ידע והכשרה המאפשרים להם להשתלב במגוון קריירות בענפי תעשיה שונים ומגוונים, כמו:

בתעשיות אלה, כמו גם בתעשיות דומות אחרות, הבוגרים יכולים לפתח קריירה במגוון תפקידים:

 • יועצים ומפקחים בפרויקטים הנדסיים שונים
 • חוקרים באקדמיה – אם הם ממשיכים לתואר שני במדעי כדור הארץ ולדוקטורט.
 • אקטיביסטים פוליטיים בשלל נושאים הקשורים לסביבה ולהגנה על הטבע
 • ולאלה מכם השואפים גבוה יותר (תרתי משמע) והם בוגרי לימודי מדעים פלנטריים – תמצאו מקום בתעשייה האווירית, בתעשיית הלוויינים ובחקר החלל.


למי מתאים ללמוד תואר ראשון במדעי כדור הארץ?

תואר ראשון במדעי כדור הארץ עשוי להיות רק תחילת הדרך שתוביל אתכם למומחיות בנושא. כדי להחליט אם תחום זה מתאים לכם, חשוב להבין שעל מנת לטפל בסוגיות הסביבתיות הדחופות ביותר של ימינו, ולהציע פתרונות מיידיים וארוכי טווח, מבוססי מחקר – למפגעים גיאוגרפיים, לדלדולם של משאבים ולבעיות אקלימיות גלובליות – נדרשים אנשי מקצוע מסורים עם ידע מעמיק במדעי כדור הארץ.

לכן, שאלו את עצמכם שאלות כמו:

האם ידע מעמיק זה מושך את ליבי?

מומחיות במדעי כדור הארץ (המתייחסת לאינטראקציות המורכבות בין המרכיבים הפיזיים והביולוגיים של הפלנטה שלנו), משלבת מחקר חדשני במטרה להוביל לפתרונות ישימים, בני ביצוע.

מדעי כדור הארץ עוסקים בחקר כדור הארץ, כוכבי הלכת, האקלים והסביבה, כיצד הם השתנו בעבר, כיצד הם משתנים כעת וכיצד הם עשויים להשתנות בעתיד.

תחום זה הוא היום חלק מרצף של מחקרים המתפרשים ממקורו של היקום ועד לאבולוציה של הפלנטה שלנו ושל המין שלנו. לכן, מענה על שאלות שכאלה יאפשר לכם לגלות אם אתם אכן מועמדים טובים ללימודי מדעי כדור הארץ.

מה לומדים במדעי כדור הארץ?

כל תוכנית לימודים במדעי כדור הארץ אמורה לספק לסטודנטים הבנה של כלל התהליכים המתרחשים במרחב הקיים בין מרכז כדור הארץ לבין גג האטמוספירה. ניקח לדוגמה את תוכנית הלימודים של השנה הראשונה בלימודי מדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית – תכנית הלימודים עוסקת בין השאר בלימודי כימיה, פיזיקה, מתמטיקה, מבוא לגיאולוגיה, מדעי האטמוספירה ומדעי הים.

מהן אפשרויות התעסוקה?

אפשרויות תעסוקה במדעי כדור הארץ כוללות:

 • ניהול משאבים
 • ייעוץ גיאוטכני וסביבתי
 • תכנון עירוני וכפרי
 • טכנאי מעבדה
 • גיאולוגים מקצועיים
 • גיאופיזיקאים או גיאוכימאים

מבחינת מציאת תעסוקה, תקופת האקלים הנוכחי היא מעולה לבוגרי מדעי כדור הארץ.

כמה מרוויחים בוגרי התואר במדעי כדור הארץ?

זה לא סוד שגובה השכר מושפע ממספר גורמים, ובמיוחד מהיכולות ומהמיוניות האישיות (יכולת ביטוי בעל פה ובכתב, יכולת לעבוד בשיתופי פעולה, יכולת לנהל מערכות יחסים טובות ועוד). עם זאת, למוסד האקדמי עצמו שבו רכשתם את התואר הראשון, אין כמעט השפעה על השכר שתוכלו להרוויח בתחילת דרככם בעולם התעסוקה של ימינו.

בוגרי תואר ראשון במדעי כדור הארץ או תואר ראשון באיכות הסביבה, עשויים להשתכר בשנה הראשונה כ-9,200 שקלים, ולהגיע בשנה השלישית לכ-11,800 שקלים.

האם כדאי להמשיך לתואר שני?

לאחר שתסיימו תואר ראשון, אתם יכולים להמשיך לתואר שני במדעי כדור הארץ, וליישם את הידע והמיומנויות שרכשתם ברמה גבוהה יותר, כדי לפתור בעיות אמיתיות ומוחשיות העומדות בפני האנושות, כמו שינויי אקלים ומחסור במשאבים.

הלימודים לתואר שני, ממשיכים את המגמה שחוויתם בתואר הראשון ויעודדו אתכם להמשיך ולחשוב בעצמכם, לפקפק בממצאי המחקר וליישם את הלמידה שלכם כדי לפתור בעיות לא מוכרות ובלתי צפויות. נכון שאיכויות אישיות אלה מקבלות עידוד בקורסים אוניברסיטאיים רבים, אבל מה שמייחד את מדעי כדור הארץ, הוא עצם העובדה שפתרון בעיות בין-תחומי נמצא בלב ליבו של העיסוק שלכם.

איפה הכי כדאי ללמוד מדעי כדור הארץ?

בארץ, תוכלו ללמוד תואר ראשון במדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית, באוניברסיטה הפתוחה, באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת בן גוריון.

הבחירה תלויה במספר פרמטרים, למשל:

 • בחירה במוסד האקדמי לפי המיקום שלו (בין אם זה הקרובה ביותר לביתכם או להיפך, זה שחאפשר לכם להתחיל בחיים חדשים במקום אחר). אגב, האוניברסיטה הפתוחה מציעה פרישה ארצית כך שממש לא משנה היכן תגורו.

 • בחירה במוסד האקדמי לפי הנושאים או הקורסים הנלמדים בו, לדוגמה:
  • באוניברסיטה הפתוחה – תכנית הלימודים במדעי כדור הארץ נלמדת כמסלול במסגרת לימודי מדעי הטבע.

  • באוניברסיטת תל אביב – תכנית הלימודים מתמקדת בגיאופיזיקה, גיאוכימיה ובמדעים אטמוספיריים ופלנטריים.

  • באוניברסיטה העברית בירושלים – תכנית לימודים המתמקדת גם בלימודי מדעי הים, ובנוסף, מציעה בחירה בהתמחות (גיאולוגיה או מדעי האקלים והאטמוספירה).

  • באוניברסיטת בן גוריון בנגב, בבאר שבע – תכנית לימודים המתמקדת בגיאולוגיה ומפעילה מספר מגמות, כמו:
   • גיאולוגיה דינמית – העוסקת במבנה כדור הארץ והרכבו, ובתהליכים המתרחשים בשכבות השונות.
   • גיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגית – העוסקת בקשרים בין גיאולוגיה לסביבה המימית, בחיפוש מקורות מים ובהערכת איכותם.
   • גיאולוגיה הנדסית – העוסקת במכניקה קרקעית וסלעית, בהקשרים של תכנון ובנייה.
   • גיאולוגיה וביולוגיה – עוסקת בהקשרים של האקולוגיה הסביבתית, חיפוש אחר אוצרות טבע ובדיקת יחסי הגומלין בין הקרקע לבין החי והצומח.
   • גיאולוגיה ומחשבים.

אולי יעניין אותך גם?

תואר ראשון במדעי הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות תוכנית הלימודים לתואר הראשון במדעי הסביבה, לצד היותה תוכנית לימודים מצוינת, היא

קרא עוד »

מדעי הסביבה – שכר

מדעי הסביבה – אפשרויות שכר ותעסוקה רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות החלטתם להצטרף לשרשרת מדעני הסביבה שנחלצים

קרא עוד »

תנאי קבלה למדעי כדור הארץ

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות מדעי כדור הארץ הולכים והופכים יותר ויותר ללהיט בעיני הסטודנטים המחפשים תואר

קרא עוד »