לימודי סביבה וקיימות

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

לא משנה מי אנחנו, היכן אנחנו חיים או מה אנחנו עושים, לכולנו יש מחויבות מוסרית זה לזה, לדורות הבאים ולשלל המינים שכדור הארץ הוא ביתם.

הבחירות והפעולות הנוכחיות שלנו משפיעות לטווח הארוך על הדורות הבאים. כבוגרי לימודי סביבה וקיימות, תוכלו להבטיח שהחברה בה תעבדו תקבל בחירות אתיות שיביאו לעתיד בטוח ולעולם שראוי לחיות בו. אם נמשיך לדלדל את משאבי כדור הארץ נגזול אותם מהדורות הבאים. לדוגמה, דיג לא מתוכנן מהווה סכנה לא רק לדלדול מלאי הדגים אלא גם לדלדול האספקה המזינה כל אורגניזם בשרשרת המזון הקשור לאותו זן של דגים.

למה לימודי סביבה וקיימות כל כך חשובים?

לימודי סביבה וקיימות מובילים, בין היתר, לפיתוח שיטות עסקיות בנות קיימא המציעות מספר יתרונות, כמו:

יוזמות מדהימות ומהירות, כמו מעבר לתאורה חסכונית באנרגיה, מפחיתות את עלויות החשמל לטווח הארוך. שימוש באנרגיית השמש או הרוח המיוצרת בעזרת ציוד חסכוני באנרגיה, מפחית לא רק את. הזיהום והניצול של משאבי הטבע, אלא גם את עלויות החשמל. הפחתת חשבונות האנרגיה חיונית מאוד לעסקים, כי היא עוזרת להם להתייעל.

 

פעולות בר קיימא עוזרות לחולל שינוי אמיתי בחברה. בטווח הארוך, החברה תהנה משיפור איכות המים והאוויר, הפחתת המזבלות והגדלת מקורות האנרגיה המתחדשים. מחויבות לקיימות תפחית את טביעת הרגל הפחמנית של כולנו כמו גם את כמות הרעלים המשתחררים לסביבה, ותהפוך אותה לבטוחה יותר. כאשר מתמקדים בקיימות, העולם כולו מרוויח וזוכה לחיות בתנאי חיים נקיים ובריאים יותר.

 

העידוד לשמור על משאבי הטבע חודרת עמוק לא רק לסטנדרטים ולמותג של העסק והחברה, אלא גם לעובדים ולבני המשפחה שלהם. כאשר הקיימות הופכת למרכיב חשוב בעסק, ניתן ליצור גישור לשיח העמוק והחשוב של החזית הצרכנית. אין ספק שההשפעה החברתית יכולה להגיע רחוק.

לאילו סוגי משרות אוכל להתקבל?

תפקידי מפתח במגזר הפרטי, משרדי הייטק, יזמות, יועצים עסקיים וכו'

מגוון תפקידים בחברות לאנרגיה סולארית

תפקידים מרכזיים בתחום הבינה המלאכותית

תפקידים בכירים במגזר המדיני

בוגרים מספרים

תואר ראשון בסביבה וקיימות הוא השילוב המושלם בין תחום מספק בעל ערך מוסף לבין אפשרות להשתלב במשרות עם אופציות קידום לקריירה מצליחה. התלבטתי הרבה לפני תחילת הלימודים והיום אני שמחה על הבחירה.

מעולם לא חשבתי שתואר בסביבה וקיימות יוביל לעבודה בתחום האנרגיה, אבל טעיתי. הגעתי לעבודה כרכזת קיימות בחברת אנרגיה מתחדשת וזו הייתה חוויה מדהימה. אני מרגיש שאני יוצרת השפעה אמיתית על הסביבה ועל עתיד האנרגיה

איפה לומדים?

מספר מוסדות אקדמאיים ברחבי הארץ מציעים תואר ראשון בלימודי קיימות ואיכות הסביבה, וביניהם:

 • המכללה האקדמית הדסה בירושלים, מציעה תואר ראשון בלימודי איכות הסביבה. לימודים אלה נועדו להכשיר בוגרים מקצועיים ומומחים בתחום שיפעלו מתוך תחושה של שליחות חברתית כדי להשפיע על הסביבה.
 • אוניברסיטת בן גוריון בנגב, מציעה בית ספר לקיימות ולשינויי אקלים. לימודים אלה מציידים את הבוגרים בידע ובכלים הנדרשים להתמודדות עם אתגרי הקיימות והסביבה בימינו. כאן ניתן לבחור במחלקה המתמקדת בנושאים המעניינים אתכם: מדעי החיים, גיאוגרפיה ופיתוח סביבתי או מדעי כדור הארץ והסביבה.
 • המכללה האקדמית תל חי, מציעה חטיבת קיימות וממשל. הבוגרים מתמחים בלימודי קיימות, מתוך התפישה שכדי לקדם רווחה ושגשוג יש צורך להתייחס לבעיות החברתיות הדחופות, כמו: פערים ועוני, חוסר ביטחון אישי ותרבותי וניצול משאבי הטבע.

כפי שניתן לראות, כל מוסד אקדמי מציע לימודים אקדמיים המתמקדים בתחום מסוים של עולם הקיימות והסביבה, כשהם מציעים תואר ראשון בלימודי איכות הסביבה או בלימודי גיאולוגיה, קיימות, גיאוגרפיה, אקלים ועוד.

 

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

תנאי קבלה ללימודי קיימות וסביבה

תנאי הקבלה למוסדות האקדמיים השונים, משתנים בהתאם למסלול הספציפי לתואר הראשון בלימודי איכות הסביבה, על כל גווניה. לדוגמה:

 • סכם כמותי 575.
 • קבלה לפי ממוצע בגרות – 100 ובמתמטיקה: 60/5, 80/4 או 95/3.
 • סכם כמותי 640, פסיכומטרי / נתיב לאקדמיה.
 • רמה בסיסית באנגלית ועברים, לנדרשים, ברמה ה2.
 • ציון מתאם 500 ומעלה – הציון משקלל את ממוצע ציוני הבגרות (או המכינה) עם הציון בפסיכומטרי (או במבחן התאמה ת.י.ל).
 • ציון חיובי באנגלית ברמה של לפחות 4 יח״ל, או תעודת סיום מכינה קדם אקדמית.
 • ציון משוקלל – בגרות ופסיכומטרי – 540 (ללימודי יום) ו-500 (ללימודי ערב).
 • תעודת בגרות מלאה, או שוות ערך.
 • ציון בחלק האנגלית בפסיכומטרי.

אפשרויות תעסוקה

׳קיימות׳ היא תפיסה הקשורה לפיתוח מוצרים, סחורות ושירותים במטרה לתת מענה לצרכים הנוכחיים של בני האדם, מבלי לפגוע ביכולתם של בני הדורות הבאים למלא את הצרכים שלהם. ׳קיימות׳ כמושג, מכיר בכך שהסביבה היא משאב מתכלה. לכן, חשוב להשתמש בסביבה ובמשאבי הטבע שלה בצורה רציונלית ולהגן עליה לטובת כדור הארץ – האנושות, הסביבה וכל החי והצומח המתקיימים בה.

אם נושאים שעוסקים במצב הסביבה ובדרכים בני קיימא שיוכלו להגן עליה, מושכים אתכם, נראה שתואר ראשון בלימודי קיימות או איכות הסביבה, עשוי להיות המסלול הנכון לקריירה העתידית שלכם.

עם זאת, קיימות לא מקושרת אך ורק לסביבה. ניתן לחקור קיימות גם בהקשרים שונים אחרים, כמו פיתוח כלכלי ואחריות חברתית. הקשרים אלה נותנים את הדעת על מידת יכולתו של כדור הארץ לשאת את המשבר הסביבתי, מצד אחד, ולאפשרות של בוגרי לימודי הסביבה והקיימות לנקוט בדרכים שיוכלו לשנות ולתקן את המצב, מצד שני.

לימודי סביבה וקיימות מתאימים לכם, אם התשוקה שלכם היא לפעול למען חברה בת קיימא, שבה בני האדם חיים בהרמוניה עם הסביבה הטבעית, תוך שמירה על המשאבים עבור הדורות הבאים, כדי שכולנו נוכל ליהנות מצדק חברתי ומאיכות חיים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי לימודי סביבה וקיימות

אפשרויות תעסוקה הקשורות ישירות לתואר ראשון בסביבה וקיימות:

 • ייעוץ סביבתי
 • ייעוץ לקיימות
 • מחנך סביבתי
 • מהנדס סביבתי
 • מנהל איכות הסביבה
 • מדען איכות מים
 • מומחה לניהול פסולת
 • מומחה למיחזור

ללמוד כדי לחיות חיים בני קיימא

כבוגרי תואר ראשון בלימודי סביבה וקיימות, תוכלו להתחיל לעודד את הקהילה שלכם ואת החברה בה תעבדו, לבצע מספר בחירות פשוטות כדי לבחור בחיים בני קיימא, ועדיין ליהנות מהם.

הבחירה באורח חיים בר קיימא לא אומר שחייבים לוותר על כל מיני דברים ולפגוע באיכות החיים! נדרשים רק כמה שינויים קלים כדי לחיות חיים בני קיימא בכול יום, לדוגמה:

 • לבחור באפשרויות חיוב בני קיימא – לכולנו יש חשבונות שאנחנו צריכים לשלם. בתחום זה כולנו יכולים לעשות שינוי ולבחור בחשבוניות ללא נייר, במידת האפשר. תוכלו לעודד את העסק שבו תעבדו או בו תקנו לשלוח חשבוניות מקוונות למייל. חיוב אלקטרוני מקל על החיים וטוב יותר לסביבה.
 • להשתמש במוצרים בני קיימא – אם תשתלבו בעבודה בעסק יצרני כלשהו, תוכלו לסייע לתכנון תהליכים עסקיים שיאפשרו להפחית את השימוש במוצרי פלסטיק הממלאים את המזבלות והסביבה. למשל, אפשר להשתמש בבמבוק במקום בסכו״ם חד פעמי מפלסטיק, או להחליף את תאורת הפלורסנט בתאורת לד.

למעשה, אורח חיים בר קיימא הופך אותנו למסופקים ולמאושרים יותר, מעצם הידיעה שאנחנו תורמים לעולם טוב יותר.

 

אולי יעניין אותך גם?

מדעי הסביבה – שכר

מדעי הסביבה – אפשרויות שכר ותעסוקה רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות החלטתם להצטרף לשרשרת מדעני הסביבה שנחלצים

קרא עוד »

תואר ראשון במדעי הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות תוכנית הלימודים לתואר הראשון במדעי הסביבה, לצד היותה תוכנית לימודים מצוינת, היא

קרא עוד »

לימודי איכות הסביבה – שכר

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות מחפשים קריירה מרתקת שתאפשר לכם להתמודד עם דילמות וקונפליקטים מאתגרים? אל תלכו

קרא עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן