מדעי הסביבה – אפשרויות שכר ותעסוקה

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

החלטתם להצטרף לשרשרת מדעני הסביבה שנחלצים להגנה ולשמירה על הפלנטה שלנו? נפלא, אתם בחברה טובה! אבל עם כל הרצון להירתם למשימה כה חשובה, אתם בוודאי רוצים לדעת איזה שכר צפוי לכם בתחום עיסוק זה.

במאמר זה תוכלו למצוא את התשובה לשאלה זו, ובנוסף מידע חשוב ומרתק נוסף, אודות מדעי הסביבה.

מהם מדעי הסביבה?

מדעי הסביבה הם תחום אקדמי בין-תחומי, כך שכל תוכנית לימודים במדעי הסביבה מסתמכת, מטבע הדברים, על מגוון קורסים שיאפשרו לבוגרים לחקור בעיות סביבתיות ולאבחן את ההשפעות של בני אדם על הסביבה. קורסים כגון: אקולוגיה, גיאולוגיה, מטאורולוגיה, ביולוגיה, כימיה, הנדסה ופיזיקה.

בנוסף, מדעי הסביבה היא דיסציפלינה כמותית עם היבטים יישומיים ותיאורטיים כאחד, ויש לה השפעה על הסברת המדיניות של ממשלות ברחבי העולם.

מה מבדיל בין מדעי הסביבה ולימודי הסביבה?

מדעי הסביבה נחשבים לנפרדים מלימודי הסביבה.

 • מומחים בתחום הסביבה מדגישים את הקשר האנושי עם הסביבה ואת הממדים החברתיים. חוקרים אלה עוסקים בחקר הסביבה תוך התמקדות בסוגיות הכלכליות והפוליטיות של פרוטוקולים בינלאומיים הנוגעים לשינויי אקלים.

 • מדענים סביבתיים מבקשים להבין את שינויי האקלים על ידי כימות השפעותיו של שינוי זה, באמצעות מודלים ואמצעי הערכה להפחתת ההשפעה.


עם זאת, למרות הבדלים אלה, נראה שתמצאו כי רוב המוסדות האקדמיים המציעים תואר ראשון במסלולים הקשורים לקיימות ולכדור הארץ, מציבים תנאי קבלה למדעי הסביבה שכוללים ציון מתאם (שילוב הממוצע המשוקלל של ציוני הבגרות והציון בבחינה הפסיכומטרית) – 500 ומעלה.

בוגרים מספרים

חיפשתי לימודים שבאמצעותם אוכל למצוא עבודה עם משמעות אמיתית ומספקת. ידעתי שלא אשרוד בעבודות שגרתיות בהם אנחנו רק בורג קטן מהמכלול הכגדול. כיום אני עוסק בניהול אסטרטגי בחברת אנרגיה סולארית ואחראי על תהליכים ברי השלכה עצומה על העתיד של כולנו.

דניס גלנצן | ניהול סיכונים

בחרתי ללמוד מדעי הסביבה כי ידעתי שמדובר בתחום בעל עוצמה מטורפת ובאמצעותו אוכל להשתלב בתפקידים שיעזור לי לפתח עתיד במדינת ישראל. לקראת סוף התואר התקבלתי לעבודה בחברה לליווי פרויקטים בבניה בהיבטי סביבה : חוקים ותקנות, קרקעות מזוהמות, איכות אוויר ועוד.

לביא מלכי | תחום האסטרטגייה בהגנת הסביבה

מצאתי עבודה מאתגרת, מעניינת ומעצימה! יש לי את הזכות להעביר הלאה את כל מה שאני יודעת על איכות הסביבה ולעודד רבים להמשיך בדרך החיים הזו.

מירית אליהו | מדריכת מדע במזיאון האדם והסביבה

לאילו סוגי משרות אוכל להתקבל?

תפקידי מפתח במגזר הפרטי, משרדי הייטק, יזמות, יועצים עסקיים וכו'

מגוון תפקידים בחברות לאנרגיה סולארית

תפקידים מרכזיים בתחום הבינה המלאכותית

תפקידים בכירים במגזר המדיני

איפה אפשר ללמוד מדעי כדור הארץ?

המכללה האקדמית הדסה

המכללה האקדמית הדסה

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהמכללה האקדמית הדסה.

המרכז האקדמי רופין

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהמרכז האקדמי רופין.

המכללה האקדמית תל-חי

המכללה האקדמית תל-חי

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהמכללה האקדמית תל-חי

האוניברסיטה העברית בירושלים

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

המכללה האקדמית בית ברל

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהמכללה האקדמית בית ברל.

מדעי הסביבה נמצאים כאן כבר המון זמן

למרות שחקר הסביבה הוא ישן ממש כמו כל אחד מהניסיונות שהשקיעה האנושות כדי להשיג הישגים, התחום המודרני של מדעי הסביבה התפתח בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20. וזאת, כתוצאה מהמודעות ומהדאגה הציבורית ההולכת וגוברת לבעיות סביבתיות.

 • ב-1962, פרסמה רייצ׳ל קארסון (Rachel Carson) את סיפרה ׳אביב שקט׳ (Silent Spring), ובו סיפרה כיצד נכנס חומר ההדברה, די.די.טי (DDT) לשרשרת המזון והחל להצטבר ברקמות השומן של בעלי החיים ובני האדם, תוך שהוא גורם למחלות סרטן ולנזקים גנטיים.

 • ב-1968, פרסם ד״ר פול ר׳ ארליך (Paul R. Ehrlich) – הידוע במחקריו פורצי הדרך על האבולוציה המשותפת של צמחים פורחים ופרפרים – את הספר ׳פצצת האוכלוסין׳ (The Population Bomb), כאשר המשפט שהעניק לספר את הטון העיקרי היה: הקרב להאכלת האנושות כולה הסתיים והאנושות הפסידה. בשנות ה-70 של המאה הקודמת, חזה הספר כי מאות מיליוני אנשים ימותו ברעב. ולא משנה מה בני האדם יעשו, שום דבר לא יוכל למנוע עלייה משמעותית של שיעורי התמותה בעולם.


התחזיות המאיימות הללו הן מפני התפוצצות האוכלוסין והן מפני הרעלים הכימיקליים, החלו להעלות את המודעות לכך יש צורך לחקור את ההשפעות של פעולות האדם, על הסביבה.

אי לכך, לקח על עצמו, התחום המתפתח של מדעי הסביבה, את המשימה לכמת את ההשפעות של בני האדם שבאו לביטוי באסונות ובתופעות, כמו:

 • אסון התאונה הגרעינית שהתרחש ב-1979 ב-Three Mile Island (בפנסילבניה, ארה״ב)
 • תופעות הטבע החדשות המתבטאות בהשפעה של דו תחמוצת הגופרית ופליטות אחרות באטמוספירה, על תופעת הגשם החומצי.


בנוסף, בסוף המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 התרחב תחום הרעילות הסביבתית. בין החשות העיקריים ניתן למצוא את דליפות הנפט, השלכת פסולת רפואית וגרעינית, זיהום אוויר ומים, והשפעה של חומרים, כמו הורמונים סינתטיים, ששוחררו באופן קבוע למאגרים סביבתיים.

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

כמה מרוויחים במדעי הסביבה?

מדעני סביבה מנתחים מגוון רחב של בעיות סביבתיות ושל פתרונות פוטנציאליים, כולל:

 • מערכות אנרגיה חלופיות
 • בקרת זיהום
 • ניהול משאבי טבע


מומחים אלה עשויים להיות מועסקים על ידי הממשלה, התעשייה, האוניברסיטאות והמכללות, או ארגונים ללא מטרות רווח.

כאשר מדובר על אפשרויות שכר לבוגרי מדעי הסביבה, מן הסתם, רמות שכר התלויות בתואר האקדמי, בשנות הניסיון בעבודה ובמאפייני התפקיד ותחומי האחריות.

מהן רמות השכר במדעי הסביבה?

כאמור, השכר שיוכלו להיות מנת חלקכם, תלוי אם אתם בעלי תואר ראשון במדעי הסביבה או תואר שני, ותלוי גם בשנות הניסיון שלכם בעבודה, לפיכך:

 • רמות השכר לבוגרי תואר ראשון במדעי הסביבה עשויות לנוע בין 9,000 ₪ לחודש לעובדים עם ניסיון של 1 שנה, לבין 12,500 ₪ ויותר לעובדים עם יותר מ-3 שנות ניסיון.
 • רמות השכר לבוגרי תואר שני במדעי איכות הסביבה עשויות לנוע בין כ-12,000 ₪ לחודש לעובדים עם ניסיון של 1 שנה, לבין 24,000 ₪ ויותר לעובדים עם יותר מ-3 שנות ניסיון.

איזה תפקידים יש בשוק?

לימודי מדעי הסביבה, ממש כמו מסלולי הלימוד הדומים – לימודי מדעי כדור הארץ, לימודי גיאולוגיה או לימודי קיימות – מקנים לבוגרים ידע וכלים להתמודדות עם הדרישות המיוחדות של מגוון קריירות מרתקות, כגון:

מדען חקלאות

בקריירה זו תעבדו בצמוד לחקלאים וכנראה שרוב הזמן תשהו במתקני עיבוד. על ידי עריכת ניסויים שונים לשיפור תהליכי המזון ואיכותו תוכלו ליצור מערכת אמון חזקה עם כל אחד מהלקוחות שלכם. בקריירה זו, יש חשיבות רבה מאוד לכנות ולתקשורת ברורה וחד משמעית. אמנם, יצירת דרכים בריאות ומועילות לשיפור המזון כרוכה בנקיטת אמצעי זהירות רציניים רבים, אבל בסופו של דבר התוצאות ישתלמו לכול האנשים.

משימות העבודה יכולות לכלול:

 • פיתוח דרכים חסכוניות לביצוע ניסויים
 • מעקב אחר ממצאי הניסוי ותיעוד ההליכים
 • עריכת מחקרים לשיפור איכות המזון
 • סקירה כללית של הניסויים והצגת המסקנות בפני מועצות חקלאות, מנהלי חברות או חברים בקהילות מקומיות.


יועץ סביבתי

כמומחים, תציעו ללקוחות הנחייה בנושאים הקשורים לבעיות בניהול הסביבתי. באחריותכם לוודא שהמדיניות של החברה תואמת את חוקי הסביבה. באמצעות עדכון הלקוחות באופן תמידי, תוכלו להפגין את כישורי האישיות שלכם ולבנות מערכות יחסים שיזכו אתכם הן בשביעות רצון רבה מצד הלקוחות והן בהפניות ובדאגה לסביבה.

משימות העבודה יכולות לכלול:

 • עדכון מתמשך והתקשרות עם הלקוחות בפרויקטים השונים
 • פיקוח על מערכות ניהול איכות הסביבה
 • השלמת תהליכי ביקורת סביבתית
 • זיהוי והצגה של מקורות מזהמים

אחראי מיחזור

כאחראים על המיחזור, יהיה עליכם לפתח וליישם מדיניות, ולדרבן את האנשים שכן ממחזרים, לעודד גם אחרים לנקוט במיחזור. יהיה עליכם לארגן מערכי מיחזור באירועים שונים, כדי להגביר את מודעות המשתתפים ליתרונות הרבים של המיחזור. בנוסף, תהיו אחראים גם על תכנון אירועים קהילתיים וקיום שיתופי פעולה עם ארגונים ומנהיגי קהילה אחרים.

כדי למלא תפקיד זה כראוי, חשוב שתהיו מצוידים בהתלהבות. אחרי הכול, החיוביות וההתרגשות שלכם ילהיבו ויעוררו גם את ההתעניינות של האחרים בנושא זה.

משימות העבודה יכולות לכלול:

 • ביקור במרכזי מיחזור מקומיים
 • ניהול הקבלנים
 • שמירת הרשומות בקבצים
 • מעקב אחר מתקנים ציבוריים


מחנך לאיכות הסביבה

הגברת מודעות הציבור לדאגות הנוגעות לנושאים סביבתיים, תהיה חלק מהעבודה היומיומית שלכם. כמחנכים סביבתיים, תעסקו בהוראה ובפרשנות של עולם הטבע. בנוסף להזדמנות ללמד תלמידים, תהיה לכם הזדמנות להיפגש עם חברים בקהילה או קבוצות של ארגונים סביבתיים, ולהכשיר אותם כשומרים נאמנים שמוכנים לקום ולצאת להגנה על איכות הסביבה שלנו.

משימות העבודה יכולות לכלול:

 • מחקר ופיתוח של תוכניות סביבתיות חינוכיות
 • ביצוע הערכת סיכונים
 • ארגון אירועים קהילתיים בנושאים הקשורים לאיכות הסביבה
 • ניהול תקציבים


קצין אכיפת החוק בתחום השמירה על הטבע

אוכפי החוק בתחום שמירת הטבע, זוכים להערכה רבה במסגרת עבודתם. כדי למלא תפקיד זה כהלכה, לא די בכישורים לנהל ולהשגיח על מקורות המים ולמנוע שריפות, אלא חשוב שתהיו גם בעלי כישורים מנהיגותיים.

משימות העבודה יכולות לכלול:

 • חקר פשעים באזורי טבע פראיים
 • עריכת סיורים בשמורות הטבע
 • אכיפת חוקי הדיג וחוקי ציד חיות הבר
 • מתן מענה בנוגע לבתי הגידול של חיות הבר.

אולי יעניין אותך גם?

לימודי איכות הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות תמיד חלמתם על קריירה גלובלית שבה תוכלו לחולל שינוי אמיתי בעולם? האם

להמשך קריאה »