מדעי איכות הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

אם אתם מחפשים קריירה שבה תוכלו להשפיע על החיים של כולנו על פני האדמה, בואו להיות חלק מקבוצה ייחודית, ששמה לה למטרה להוביל את כדור הארץ למקום טוב יותר, למעננו ולמען הדורות הבאים!

סטודנטים המעוניינים בתחום זה, הם לרוב אנשים שנהנים לבלות בחוץ ולחקור את הסביבה הטבעית. אם גם אתם נלהבים להבין, לשמר ולהגן על הסביבה, לימודי תואר ראשון במדעי הסביבה עשויים להתאים לכם.

עולם משתנה המתמודד עם אתגרים גלובליים

העולם בימינו מתמודד עם אתגרים סביבתיים הרי גורל, כולל רמות שונות של זיהום, אובדן המגוון הביולוגי, התמוטטות של מערכות אקולוגיות ומִדְבּוּר. אנחנו נמצאים היום במצב חירום אקלימי.

המשבר הסביבתי מציב בפנינו, ובעיקר בפניכם, הצעירים שבחבורה, אתגרים חברתיים, כלכליים, פוליטיים, תרבותיים ומדעיים, הדורשים דור חדש של מתגייסים שיוכלו לבצע את השינויים המהותיים הנדרשים במדיניות הציבורית, ובהתנהגות של חברות, עסקים ומוסדות, כדי להגן על כדור הארץ שלנו.

תואר ראשון במדעי איכות הסביבה מעניק לכם הכשרה מקצועית בגישה היברידית המשלבת את מדעי הסביבה עם הבנת המורכבות של המעורבות האנושית, כדי להוביל לפתרונות בני קיימא.

חלק מהנושאים החיוניים, בהם עוסקים מדעני איכות הסביבה, כוללים: הסתגלות לשינויי אקלים, חיזוי תוצאות של המדיניות הסביבתית וקידום קיימות.

מה אתם תוכלו לעשות עם תואר במדעי איכות הסביבה? המון! המגזר הפרטי, הציבורי והממשלתי משווע לכוח אדם, ומחפש אנשי מקצוע עם המיומנויות והכישורים שתרכשו במהלך הלימודים. ואם תרצו להמשיך בשדה המחקר, אין בעיה, המשיכו לתואר שני בקיימות, לתואר שני בלימודי כדור הארץ או לכול תואר מתקדם אחר הקשור לסביבה.

מהם מדעי איכות הסביבה?

מדעי איכות הסביבה עוסקים בחקר יחסי הגומלין בין מרכיבים כימיים, ביולוגיים ופיזיקליים של הסביבה הטבעית על פני כדור הארץ. מרכיבים אלה קשורים לאנרגיה, למים, לאוויר ולחקלאות.

כיוון שמדעי איכות הסביבה בוחנים מקרוב את ההשפעה של בני האדם על הסביבה, הלימודים משולבים בקורסים ממגוון דיסציפלינות אחרות, כמו: ביולוגיה, כימיה, רפואה והנדסה.

לאילו סוגי משרות אוכל להתקבל?

תפקידי מפתח במגזר הפרטי, משרדי הייטק, יזמות, יועצים עסקיים וכו'

מגוון תפקידים בחברות לאנרגיה סולארית

תפקידים מרכזיים בתחום הבינה המלאכותית

תפקידים בכירים במגזר המדיני

בוגרים מספרים

התואר בלימודי איכות הסביבה העניקו לי כלים משמעותיים והצלחתי להיכנס לתחום שבאמת מעניין אותי ואפשר לי למצוא עבודה מאתגרת ממש בסיום הלימודים

לימודי איכות הסביבה משלבים תחומים רבים, גישת מחקר ולמידה בשילוב תכנים מרתקים הנוגעים לכל אחד מאיתנו מייצרת ערך מוסף שאין בכל תחום לימודי בנאלי אחר.

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

מהם תנאי הקבלה הבסיסיים?

תנאי הקבלה דורשים ציון מתאם מ-500 ומעלה ומעבר ראיון אישי בוועדת הקבלה של החוג למדעי איכות הסביבה. מועמדים שלא עומדים בתנאי הקבלה יכולים להצטרף ללימודים במכינה קדם אקדמאית שתכשיר אותם ללימודים במסלול של תואר ראשון במכללה.

איך אוכל להפוך לאחד ממדעני איכות הסביבה?

תוכנית הלימודים במדעי הסביבה מציעה לכם גישה בינתחומית לחקר הסביבה, המשולבת עם התמחות מעשית, במטרה להפוך את הסטודנטים למומחים סביבתיים.

הלימודים נמשכים 3 שנים, והם מחולקים ל-6 סמסטרים – בכול אחד מהסמסטרים לומדים בין 25 ל-30 שעות שבועיות. בסמסטר האחרון הלימודים יתמקדו בפרויקט גמר, שהוא למעשה עבודת מחקר המתבצעת בהדרכת מרצה מהמכללה או אנשי מקצוע בתחום מחוץ למכללה.

שתי דוגמאות לנושאים אפשריים למחקר במסגרת פרויקט הגמר: ניהול וניתוח של אובדן מזון בתעשיית האירוח; שיקום בתי גידול ופיתוח תוכניות לניהול שטחי מחיה טבעיים בחוות סולריות.

למה לבחור בתואר ראשון במדעי איכות הסביבה?

אם אתם מחפשים תחום קריירה חדשני, שהוא גם משמעותי, גם מעניין וגם מבטיח תעסוקה, שכר טוב ושפע של אפשרויות קידום ופיתוח – בואו לגלות כמה אפשרויות קריירה המיועדות לבוגרי מסלול זה:

 • לחקור את העולם מנקודות מבט שונות
  החברה בימינו מודעת יותר ויותר לאתגרים הסביבתיים, אבל גם מבולבלת יותר באשר לדרך הטובה ביותר שתאפשר תגובה יעילה לאתגרים אלה במונחים של שמירה על הסביבה. תואר ראשון במדעי הסביבה תוכנן בהתאם למציאות בה נמצא כדור הארץ היום, לאופיין של קהילות וכלכלות איתן אנחנו מתמודדים היום. מטרת הלימודים היא לספק לסטודנטים ידע מדעי מוצק הנדרש לשגשג בעולם מורכב.

 • ליישם גישה מערכתית לפיתוח מיומנויות המבוקשות במגוון תפקידים בתעשייה
  תחום לימודים זה יצייד אתכם במגוון מיומנויות, חוצות תחומים ודיסציפלינות, שמבוקשות בתפקידים שונים בענפי התעשייה השונים. מיומנויות ירוקות מאופיינות בכך שהן חוצות דיסציפלינות וישימות לכול המגזרים. אין ׳תעשייה ירוקה׳ אחת, כיוון שכל תעשיה ותעשיה יכולה לשלב בפעילות שלה מרכיבים ירוקים. התואר הראשון במדעי איכות הסביבה משתמש בגישה מערכתית כדי להתמודד עם אתגרים הסביבתיים. גישה זו נועדה להעצים את הסטודנטים ולעודד אותם לזהות כיצד יכולים הנושאים הסביבתיים להשפיע על החברה והכלכלה, ולהיפך.

 • להשתמש בידע מדעי ובכלים חדשניים כדי להתמודד עם אתגרים סביבתיים
  האתגרים הסביבתיים העומדים היום בפנינו דורשים לא רק מומחיות מדעית אלא גם הבנה של הנושאים החברתיים והפוליטיים העומדים על הפרק. התואר הראשון במדעי הסביבה מכשיר אנשי מקצוע בתחום, שיוכלו, בין השאר:
  • לנהל פרויקטים בני קיימא
  • לטפל באופן יעיל בפסולת מוצקה ובמיחזור
  • לטפל במי השתייה בשיטה המתאימה ביותר
  • ולהוביל את נושא הגהות התעסוקתית בארגון
 •  

תוכנית הלימודים במדעי איכות הסביבה

מהן המטרות  של תוכנית הלימודים?

 • להכשיר אתכם כאנשי מקצוע מעולים, המצוידים הן בידע והן במיומנויות יישומיות.
 • לספק לכם את הכלים הנדרשים לאיתור ולזיהוי מפגעים סביבתיים, אשר:
  • מאיימים על בריאות האדם
  • פוגעים באיכות החיים
  • מסכנים מערכות אקולוגיות
 • להכשיר אתכם לבדוק, לחקור ולהעריך סדרי גודל של מפגעים העלולים להשפיע על בריאות האדם והסביבה.
 • להכשיר אתכם להכין תוכניות בקרה למפגעים סביבתיים פוטנציאליים, על מנת להקדים תרופה למכה ולפעול למניעתם באמצעות משימות כגון: עדכון ואכיפת התקנים הסביבתיים.

לצייד אתכם בידע ובכישורים הנדרשים להשתלבות במקום עבודה, כבר בשלב פרויקט הגמר שיתבצע בשנת הלימודים השלישית.

כדי להבין באילו נושאים תעסקו במהלך התואר הראשון, הנה כמה מקורסי החובה הנלמדים בתוכנית הלימודים של הסטודנטים בשנה א׳, בשנה ב׳ ובשנה ג׳:

שנה א׳ – ביוכימיה של התא, הכירו את היזמים, יזמות חברתית וסביבתית, כימיה (אורגנית, כללית ואנליטית) וכימיה פיסיקאלית (איכות הסביבה).

שנה ב׳ – איכות אוויר ומבוא למטאורולוגיה, ביוכימיה מעבדה, ביולוגיה של התא, גנטיקה כללית ומולקולרית, הידראוליקה ותהליכי זרימה, כימיה של מים, מבוא למדעי הקרקע.

שנה ג׳ – אנרגיות מתחדשות וקיימות, אפידמיולוגיה סביבתית, בטיחות, קרינה ורדיואקטיביות בסביבה, גהות תעסוקתית, דיני איכות הסביבה, הידרולוגיה, חומרים מסוכנים ופסולת מסוכנת, טוקסיקולוגיה סביבתית, טיפול והשבת שפכים ביתיים.

מתוכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי איכות הסביבה, ניתן להבין שהנושאים הנלמדים מתמקדים במדעים המדויקים (בדומה למסלולים דומים כמו תואר ראשון באיכות הסביבה, כמו גם בתואר ראשון במדעי כדור הארץ). לא כך הם פני הדברים כשמדובר בתוכנית הלימודים בתואר ראשון בקיימות. במסלול זה הקורסים מתמקדים בנושאים חברתיים יותר, כמו: מעורבות קהילתית ומדיניות וחוקים בקיימות. בהתאם לכך יהיו גם תנאי קבלה ללימודי קיימות, כאשר במכללות מסוימות נדרש ציון מתאם – 400 ומעלה כדי להתקבל ללימודים.

מסלולי קריירה אפשריים נוספים

לאור העובדה שהתעשייה הסביבתית ממשיכה לצמוח מדי שנה בשנה, יכולים בוגרי מדעי איכות הסביבה לבחור לעצמם את הקריירה הספציפית שלהם, מתוך מגוון של משרות ותפקידים, כמו:

 • שימור מים – שימור, זיהוי איומים, ירידה באספקת המים וזיהוי בעיות בריאות סביבתיות פוטנציאליות. כדי לעסוק בתחום זה תוכלו, לדוגמה, להשתלב בעבודה בתאגידי המים המספקים מים לצרכנים השונים בכול רחבי המדינה.
 • תכנון סביבתי – מזעור ההשפעות הסביבתיות שיוצר הפיתוח העירוני והאזורי, תוך התמקדות ברגולציה הסביבתית ובסוגיות הקשורות לקיימות. המעסיק במקרה זה יכול להיות רשות מקומית או משרד ממשלתי.
 • ניתוח מדיניות – אספקת שירותי אנליזה ומחקר למשרדי המדינה הקשורים לקביעת מדיניות איכות הסביבה ואכיפתה.
 • ניהול אנרגיה – הערכת השימוש באנרגיה, תכנון וניהול פרויקטים העוסקים ביעילות אנרגטית ותכנון יוזמות אנרגיה חדשות, כדי ליעל את ניצול האנרגיה ולמקסם את החיסכון בתחום זה. המעסיקים האפשריים עשויים להיות, לדוגמה, חברות המתמקדות בהתקנת מערכות אנרגיה נקיה, כמו פאנלים סולאריים.
 • ייעוץ לקיימות – קידום ועזרה לעסקים לפתח מַצְפּוּן סביבתי, להפחית עלויות ולקדם פתרונות בני קיימא הן לסביבה והן לעסק עצמו. המעסיקים, במקרה זה, יכולים להיות כל חברה וארגון המתגייסים לטובת הסביבה ונוקטים במדיניות שתאפשר להם להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהם, ובכך לסייע לשמירה על האקוסיסטם הסביבתי.
 • מדען סביבה – חקר בעיות סביבתיות ובריאותיות אם כדי לצמצם אותן או כדי לבטלן כליל. זאת, באמצעות פרסום המלצות למדיניות רצויה ונקיטה בפעולות להפחתת הזיהום והפסולת שיוצרת התעשייה. המעסיקים, במקרה זה, יכולים להיות עסקים בתעשייה המבקשים להירתם לשמירה על הסביבה, במטרה לסייע להתמודדות עם אתגרים מורכבים כמו שינויי אקלים וזיהומי אוויר, אדמה ומים.
רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

תפקידים מרתקים ששכר טוב בצידם

לימודי מדעי הסביבה ולימודי קיימות – שכר: מן הסתם, כמו בכול תחום אחר, גם השכר הצפוי בתחומים אלה תלוי בניסיון העבודה שלכם, בתואר, ובמאפייני התפקיד.

התפקיד והשכר שלכם עשויים להשתנות, לפי המסלול לתואר ראשון שבחרתם, וההיבטים הסביבתיים הספציפיים שבו הוא מתמקד, לדוגמה: תואר ראשון במדעי כדור הארץ, המתמקד יותר בחקר החומרים מהם בנויה הפלנטה שלנו; או תואר ראשון בלימודי איכות הסביבה, המתמקד יותר בהשפעת האדם על הסביבה.

בכול מקרה, הצפי לגובה השכר עשוי להיות:

 • במקרה של משרה במגזר הממשלתי בתחום איכות הסביבה המיועדת לבעלי תואר שני בעלי ניסיון בעבודה של שנה אחת, השכר יכול להיות כ-8,500 שקלים בחודש.
 • במקרה משרה בתחום הבטיחות ואיכות הסביבה, המתאימה לבעלי תואר ראשון או תואר שני, עם יותר מ-10 שנות ניסיון, השכר עשוי להיות כ-16,000 שקלים בחודש.

 

מסלולי לימוד אחרים בתחום השדה הסביבתי

כאמור, כאשר מדובר על לימודי סביבה, העולם האקדמי מציע מבחר של מסלולי לימוד כשכול מסלול מדגיש היבט אחר, כמו:

 

עם זאת, לכול המסלולים הללו יש מטרה אחת – לנסות להכיר ולהבין את כדור הארץ והסובב אותו, על מנת להבטיח חיים בריאים לכל הזנים הצומחים והחיים על פני האדמה, באוויר ובמים.

לבסוף, תוכנית הלימודים במדעי איכות הסביבה מכשירה את הדור הבא של מחוללי שינויים. אם יש לכם מוטיבציה להתמודד עם אתגרים סביבתיים משמעותיים, מקומיים וגלובליים כאחד, בואו לרכוש ידע מדעי שיאפשר לכם ליצור שינוי חיובי בחברה ובסביבה.

התואר הראשון במדעי הסביבה מציע תוכנית לימודים חוצת דיסציפלינות, המשתמשת בלמידה מבוססת פרויקטים, ובכך מכינה את הבוגרים להתמודד עם תהליכים סביבתיים ביולוגיים ואתגרי קיימות מורכבים, לא רק מנקודת המבט המדעית, אלא גם מהזווית החברתית והכלכלית.

אולי יעניין אותך גם?

לימודי גיאולוגיה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות בגדול, גיאולוגיה עוסקת בחקר כדור הארץ וכוכבי לכת אחרים, ירחים וגופים פלנטריים

קרא עוד »

תנאי קבלה למדעי הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות זה שבאתם לכאן, כבר מרחיב את הלב! כי ברור שאיכפת לכם מכדור

קרא עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן