תואר ראשון באיכות הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

רוצים להצטרף למאמץ ולהיות חלק מהמומחים הנרתמים להגנה על איכות הסביבה? נפלא שבאתם, הסביבה זקוקה לכם!

התמחות בלימודי איכות הסביבה עשויה להיות המפתח שיעזור לכם להתקרב צעד אחד נוסף להבנה: מה בדיוק אתם רוצים לעשות בחיים.

הלימודים בתואר ראשון באיכות הסביבה:

 • יראו לכם כיצד ליישם בעולם האמיתי את הידע שלמדתם בקורסים השונים.
 • יכשירו אתכם לעבוד ביעילות מול בעלי עניין בפרויקט ולהעביר את הרעיונות שלכם בבהירות.
 • יסללו בפניכם את הדרך לעבודה עם המגזר הציבורי, הפרטי והחברתי, מה שיועיל לקריירה העתידית שלכם, כשתידרשו לעבוד עם אינספור אנשים, חברות וארגונים.

זו חוויה שווה – לעולם ולכם אישית!

מהי איכות הסביבה?

הסביבה היא משהו שכולנו מכירים היטב. הסביבה היא כל מה שמרכיב אותנו ומשפיע על היכולת שלנו לחיות על פני כדור הארץ – האוויר שאנו נושמים, המים המכסים את רוב פני כדור הארץ, הצמחים ובעלי החיים שסביבנו ועוד…

בשנים האחרונות, החלו מדענים לבחון בקפידה את הדרכים שבהם אנחנו, בני האדם, משפיעים על הסביבה. הם גילו שאנחנו גורמים לזיהום אוויר, לכריתת יערות, להופעת גשם חומצי ולבעיות אחרות, המסוכנות הן לכדור הארץ והן לנו. היום, כשאנשים מדברים על ׳איכות הסביבה׳, הם מתייחסים לעתים קרובות למצב הכללי של הפלנטה שלנו או עד כמה היא בכלל בריאה.

בוגרים מספרים

מסלול הלימודים בתואר באיכות הסביבה מדעיים ומשתלבין בתחומם את הקשר בבתחומים נוספים תוך הדגשת הקשר שבין בריאות לסביבה שילוב המאפשר מציאת עבודה מגוונת, מאתגרת ומתגמלת בתום הלימודים.

איכות הסביבה הוא תחום מתחדש הגדל מיום ליום. יש ביקוש אינסופי במשרות עם השפעה כל כך גדולה על החיים של כולנו ותושבי העולם כולו. הצלחת למצוא עבודה המשלבת את עקרונות אהבת האדם ואפשרות לניהול קריירה מצליחה.

לימודי איכות הסביבה הקנו לי את הידע הדרוש להשתלבות מהירה בתפקיד משמעותי במגוון חברות גדולות המציעות משרות עם אינספור אפשרויות להתקדם ולהתפתח .

לאילו סוגי משרות אוכל להתקבל?

תפקידי מפתח במגזר הפרטי, משרדי הייטק, יזמות, יועצים עסקיים וכו'

מגוון תפקידים בחברות לאנרגיה סולארית

תפקידים מרכזיים בתחום הבינה המלאכותית

תפקידים בכירים במגזר המדיני

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

למי מתאים ללמוד תואר ראשון בלימודי איכות הסביבה?

מסלולי לימוד, כמו תואר ראשון בקיימות או תואר שני במדעי איכות הסביבה, מתאימים במיוחד לאנשים אשר:

 • נהנים לשהות בטבע – יש סטודנטים שבוחרים בלימודי איכות הסביבה כי הם לא רוצים עבודה טיפוסית מבוקר עד ערב במשרד. הם מעדיפים קריירה שמשלבת עבודה בחוץ, שתתמוך בהם כלכלית ויחד עם זאת תעזור לסביבה.

 • רוצים להשפיע – הצעירים בימינו להוטים לשפר את העולם בו אנו חיים, ולימודי סביבה מאפשרים להם לעשות זאת. אנשים אלה מבקשים לעזור גם לעצמם וגם לאחרים להתחבר מחדש עם הסביבה, והם נהנים מההזדמנויות לעבוד בתפקידים שיאפשרו להם לעזור לסביבה, שהיא בתורה תועיל לחברה ולדורות הבאים.

 • רוצים לראות את העולם – לימודים אלה מזמנים אפשרויות להצטרף לחוקרים סביבתיים ברחבי העולם, ואגב כך לגלות וללמוד דברים מדהימים ולעזור להפחית את הנזקים שבני האדם גורמים לסביבה.

 • רוצים לפתח מומחיות שחשובה לכולם – העולם שלנו עומד היום בפני אתגרים סביבתיים רציניים, אשר ידרשו התאמות משמעותיות מבחינת האופן שבו אנחנו עובדים, משחקים, חיים ומושלים. כולם יצטרכו להשכיל יותר בנושאי הסביבה – בין אם כדי ללמוד כיצד להסתגל לשינויים הללו או על מנת להפחית אותם – והעולם יזדקק לכמה אנשים מיוחדים, למומחים שיעמיקו בנושאי הסביבה.

 • רוצים להבין טוב יותר את העולם – מה קורה לזבל שאנחנו זורקים לפח? כיצד משפיעים החיידקים על בריאותם של בני האדם? כיצד ישפיעו שינויי האקלים על בעלי החיים סביבנו? כיצד משפיעה המדיניות הסביבתית על הקיימות והאנרגיה החלופית?

  לימודי איכות הסביבה, בניגוד למדעי הסביבה, מספקים הבנה מלאה יותר על תפקידם של בני האדם בכול הקשור לנושאים הסביבתיים הקריטיים. הם מלמדים אתכם כיצד ניתן לגייס בני אדם אחרים כדי לעזור בפתרון בעיות.

 • מעדיפים מבחר של אפשרויות קריירה – לאחר הלימודים, כל אחד מתכנן לעצמו את הקריירה. ובתחום הסביבה, זו יכולה לכלול הכול, החל מעיסוק במספרים ליד שולחן העבודה, דרך איסוף דגימות צמחים ומים בשטח, ועד לראיונות עם תושבים באשר למוכנות שלהם לאסונות טבע, ופגישות עם מחוקקים כדי להשפיע על המדיניות.

 • רוצים להיכנס למגזר עבודה שצומח במהירות – אפשרויות הקריירה בתחום איכות הסביבה עולות וצומחות. סטודנטים אשר בוחנים את ענפי התעסוקה הצומחים צריכים להתמקד באפשרויות שמזמנים להם התחומים האלה: אנרגיה נקייה, קיימות תאגידית ושיקום אקולוגי.


מה לומדים בלימודי איכות הסביבה?

תוכנית הלימודים באיכות הסביבה, משתנה ממוסד אקדמי אחד למשנהו. הנה כמה דוגמאות לתכנים הנלמדים בכמה מהמוסדות הללו בישראל:

אוניברסיטת תל אביב

תכנית הלימודים באוניברסיטת תל אביב מציעה לימודי תואר ראשון המתמקדים באקולוגיה ובאבולוציה. הלימודים כוללים, לצד הקורסים העיוניים, גם סיורים בשטח שמאפשרים לסטודנטים להכיר מקרוב את הצמחייה ואת בעלי החיים בסביבה.

האוניברסיטה העברית ירושלים

האוניברסיטה העברית מציעה לימודי סביבה שהם חלק מהפקולטה למדעי הטבע ולמתמטיקה. כאן, תוכנית הלימודים מתמקדת במדעי הסביבה, עם אפשרות לשלב קורסים גם מחוגים נוספים. הלימודים כוללים יציאה לסיורים לימודיים בשטח.

המכללה האקדמית הדסה ירושלים

המכללה האקדמית הדסה מציעה תוכנית לימודים רב תחומית לתואר ראשון במדעי איכות הסביבה, הכוללת: ביולוגיה, כימיה, רפואה והנדסה. הלימודים שמים דגש על השפעת האדם על הסביבה וההפך, והם כוללים גם התמחויות בתחומים שונים מתחומי מדעי הסביבה.

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

האוניברסיטה מפעילה קמפוס ירוק המאפשר לסטודנטים לבחור בין מספר מגמות, וביניהן: איכות הסביבה, ביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית, וגיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגיה.

מהם תנאי הקבלה ללימודי איכות הסביבה

תנאי קבלה ללימודי איכות הסביבה שונים ממוסד למוסד, אבל בדרך כלל דורשים ציון מתאם המשקלל את ממוצע ציוני הבגרות עם תוצאות הבחינה הפסיכומטרית. ובנוסף, התייחסות לרמת האנגלית.

לדוגמה:

במכללה האקדמית הדסה – נדרש ציון מתאם של לפחות 500 וראיון אישי אצל וועדת הקבלה של החוג.

באוניברסיטה העברית – אפשר להתקבל, בין השאר, על סמך ממוצע בגרויות 100 ויותר, ולחילופין זכאות לבגרות וציון פסיכומטרי 650 ויותר.

האם כדאי ללמוד תואר ראשון באיכות הסביבה?

בעולם שבו זיהום הפלסטיק, זיהום האוויר ושינויי האקלים נמצאים בעלייה מתמדת, עולה גם הפופולריות של תוכניות לימודים באיכות הסביבה. לפי הסטטיסטיקה, בין השנים 2026-2016, צפויה צמיחה של 11% בדרישות למומחים בתחום הסביבה. למעשה, הביקוש למומחים המצוידים במערך מיומנויות וידע בין תחומי, כדי לסייע במאבק באתגרים הדחופים ביותר בעולם, רק הולך ומתעצם.

אבל לאיזו קריירה ואפשרויות תעסוקה אתם יכולים לצפות לאחר סיום הלימודים?

מהן אפשרויות התעסוקה?

אפשרויות התעסוקה בלימודי איכות הסביבה הן רבות ומגוונות. הנה כמה מהקריירות המובילות לבוגרי איכות הסביבה:

יועץ סביבתי

ארגונים שונים ברחבי העולם – המתכננים לפתח קרקע בתולה או להשתמש בקרקע שכבר מפותחת, למטרה חלופית – צריכים לבצע מחקרי השפעה על הסביבה וזקוקים  לשם כך ליועצים סביבתיים. היועצים משתמשים בכלים אנליטיים כדי להעריך את אפשרויות ההשפעה של פרויקט הפיתוח על המים, האוויר, הקרקע או חיות הבר בשטח הפרויקט. כאשר המחקר מזהה השפעות בעייתיות, מציעים היועצים דרכים לשיפור ההשפעות הפוטנציאליות. לעתים, ארגונים עשויים לשכור את שירותיו של היועץ הסביבתי כדי לטפל בבעיות קיימות, כמו זיהום, ולהמליץ על פתרונות.  בנוסף, היועצים נדרשים לספק דוחות טכניים לארגונים והמלצות ללקוחות, ולשם כך, הם משתמשים במיומנויות הכתיבה והצגת המצגות שרכשו בלימודי התואר הראשון.

מחנך לאיכות הסביבה

בוגרי לימודי איכות הסביבה עם תעודת הוראה זוכים לקבל פרספקטיבה רחבה על סוגיות סביבתיות שיכולות לשרת אותם היטב כמחנכים סביבתיים. מומחים אלה מבצעים עבודת שטח, אוספים נתונים ומפרשים אותם, תוך שהם נעזרים במיומנויות ובידע הנרחב על הסביבה באזור, שרכשו בלימודי התואר הראשון.

מומחה ליחסי ציבור

ארגונים סביבתיים צריכים להשפיע על תפיסות הציבור כדי שיוכלו לקבל תמיכה פוליטית ופיננסית ליוזמות הסביבתיות שלהם. מומחים ליחסי ציבור משתמשים בידע שרכשו בלימודי איכות הסביבה, כדי להפיק הודעות לעיתונות ולרשתות החברתיות, על תוכניות ופעילויות בארגונים למענם הם עובדים. הם משתמשים בכישורי הכתיבה שלהם כדי לפתח תכנים מקצועיים לאתרים של גורמים סביבתיים ולעזור בחיבור טקסטים לחוברות ולמכתבים המיועדים לסייע בגיוס כספים למען איכות הסביבה.

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

כמה מרוויחים בוגרי התואר באיכות הסביבה?

אפשרויות השכר בלימודי איכות הסביבה, תלויות בתואר האקדמי (למשל תואר ראשון במדעי כדור הארץ או תואר שני בקיימות), בשנות הוותק ובתפקיד עצמו. לדוגמה:

 • השכר הממוצע של מדריכים חינוכיים / חברתיים הוא 6,774 ₪ לחודש.
 • השכר הממוצע של יועצים סביבתיים הוא 10,000 ₪ לחודש.
 • השכר ההתחלתי של מנהלי יחסי ציבור (יח״צ) הוא לרוב בין 7,000 ל-12,000 שקלים לחודש. מנהלי יחסי ציבור מנוסים ובכירים עשויים להשתכר בין 20,000-15,000 שקלים בחודש.


האם כדאי להמשיך לתואר שני באיכות הסביבה?

תואר ראשון בלימודי איכות הסביבה או בלימודי מדעי איכות הסביבה, יאפשר לכם להשתלב בעולם העבודה ברמת הכניסה. תואר שני באיכות הסביבה יאפשר לכם לפתח את הקריירה ולהשתלב במשרות גבוהות יותר הדורשות מומחיות רבה יותר. למשל, כיועצים, אנליטיקאים, או מדענים.

יש בוגרי התואר הראשון שממשיכים לתואר שני כדי להשיג PhD בתחום הסביבה שבו הם מתמחים. יש שבוחרים ללמוד משפטים כדי להפוך לעורכי דין מומחים בתחום הסביבה.

לאלה שכבר עובדים בתחום הסביבה, השגת תואר מתקדם יכולה להיות רעיון טוב, במיוחד אם המעסיק ממליץ ותומך בלימודים אלה. לימודי תואר שני גוזלים לרוב רק יום עבודה אחד בשבוע, כי היום הנוסף מתקיים בימי שישי. כך שתוכלו להתחיל ללמוד מבלי שזה יפריע למקום העבודה שלכם.

אולי יעניין אותך גם?

תואר שני במדעי כדור הארץ

תואר שני במדעי כדור הארץ רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות כולנו ראינו פרסומים, ולפעמים חווינו על בשרנו,

קרא עוד »

לימודי איכות הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות תמיד חלמתם על קריירה גלובלית שבה תוכלו לחולל שינוי אמיתי בעולם? האם

קרא עוד »

תנאי קבלה למדעי הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות זה שבאתם לכאן, כבר מרחיב את הלב! כי ברור שאיכפת לכם מכדור

קרא עוד »

תואר שני בקיימות

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות אם התואר הראשון עזר לכם ליצור שינוי ולמלא תפקיד פעיל במקום העבודה

קרא עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן