לימודי איכות הסביבה – אפשרויות תעסוקה

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

מומחים בתחום איכות הסביבה חוקרים את ההשפעות של הפעילות האנושית על הסביבה. הם עושים זאת על ידי ביצוע בדיקות וניתוח נתונים, כדי למנוע בעיות סביבתיות או כדי להציע פתרון יעיל לבעיות קיימות.

אם נושאים שכאלה מעניינים אתכם, ואתם מתכננים להירשם לתואר ראשון באיכות הסביבה, או לתואר בתחומים קשורים אחרים, כמו תואר ראשון במדעי כדור הארץ או בלימודי קיימות – חשוב שתדעו ששוק העבודה מחכה לכם!

יש היום מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה בתחום הסביבה – במשרדים ממשלתיים, ברשויות מקומיות, בעסקים, בחברות פרטיות ועוד.

מה ההבדל בין מדעי הסביבה לאיכות הסביבה?

האם אי פעם חשבתם שיש בכלל הבדל בין שני התחומים – מדעי הסביבה ואיכות הסביבה – או שאולי רק עכשיו שמתם לב לכך? ובכן, בעוד ששתי תוכניות הלימוד האלה אכן מתמקדות בסביבה, הן אינן זהות.

 • מדעי הסביבה מתמקדים במדעים בסיסיים כמו מתמטיקה, כימיה, ביולוגיה, פיזיקה, מדעי האטמוספירה, מדעי כדור הארץ וגיאולוגיה. מומחים במדעי הסביבה מקדישים חלק גדול מזמנם בבחינת ההיבטים המדעיים והכמותיים של סוגיות סביבתיות.

 • אז מהם לימודי איכות הסביבה? לימודים אלה מקיפים ראייה רחבה יותר, ובוחנים לא רק את מדעי הטבע אלא גם את מדעי החברה. בלימודים אלה המומחים בוחנים כיצד בני אדם מתייחסים לסביבה וכיצד אתגרים סביבתיים מצטלבים עם שיקולים פוליטיים והיסטוריים, מדיניות וחוק.

גם תנאי הקבלה ללימודי איכות הסביבה שונים מלימודי מדעי הסביבה. אלה האחרונים שמים יותר דגש על ציוני בגרות במתמטיקה, פיזיקה, כימיה, וביולוגיה, מאשר לימודי איכות הסביבה.

האם לימודי איכות הסביבה מתאימים לי?

גם אם המטרה שלכם היא להפוך לכוח חיובי בעולם, עדיין חשוב שתתנו את הדעת לגבי מה אתם רוצים לעשות עם התואר שלכם לאחר סיום הלימודים.

אם אתם רוצים לעבוד בתחום המדיניות, החוק והצדק, לעבוד עם ארגונים ממשלתיים ואחרים, כדי לגרום לשינוי בשטח, אזי השגת תואר ראשון ואחר כך אולי גם תואר שני באיכות הסביבה, היא החלטה טובה.

אבל גם אם אתם רוצים לפעול להגברת הקיימות בעולם העסקים – להשתלב בעבודה בחברה גדולה או לפתוח עסק בר קיימא משל עצמכם – לימודי איכות הסביבה הם התחום המתאים לכם.

בוגרים מספרים

תואר באיכות הסביבה הוא חוג מדעי המשלב בתוכו תחומים נוספים המדגישים את הקשר בין בריאות לסביבה - השילב המנצח לשילוב במקום עבודה מייד בתום הלימודים.

תוך כדי הלימודים השתלבתי במחקר יישומי המצריך עבודה באופן ישיר מול הרשויות וחברות גדולות בתעשייה. בסיום המחקר הצלחתי להתברג במשרת מפתח במוסד בו התבצע המחקר.

לימודי איכות הסביבה הקנו לי את הידע הדרוש להשתלבות מהירה בתפקיד משמעותי במגוון חברות גדולות המציעות משרות עם אינספור אפשרויות להתקדם ולהתפתח .

לאילו סוגי משרות אוכל להתקבל?

תפקידי מפתח במגזר הפרטי, משרדי הייטק, יזמות, יועצים עסקיים וכו'

מגוון תפקידים בחברות לאנרגיה סולארית

תפקידים מרכזיים בתחום הבינה המלאכותית

תפקידים בכירים במגזר המדיני

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

מיומנויות הנרכשות במסגרת לימודי איכות הסביבה

מיומנויות אנליטיות – הסטודנטים לומדים לאתר, לאסוף, לנתח ולהציג מידע. לפעמים הם נדרשים לדווח בעל פה, לפעמים בכתב ולפעמים גם באמצעות מצגות והדמיית נתונים. כחלק מההכשרה ישתמשו הסטודנטים בתוכנות לניתוח סטטיסטי ובמודלים ממוחשבים. יישום נכון של כלים אלה, יאפשר להם לפרש מידע ביעילות, לשפר את הדיוק ולחסוך זמן.

מיומנויות מחקר – כדי לתקף ולנתח כל טענה, הצעה לפרויקט ושינוי מדיניות, חייבים אנשי המקצוע בתחום הסביבה לספק מידע מדויק ועדכני. המחקר כולל מיזוג בין מקורות (שעשויים להימצא בספריות, בארכיונים, באתרי אינטרנט או במסדי נתונים מקוונים), כדי לזהות נתונים, סטטיסטיקות ועובדות. המחקר כרוך גם בתכנון ובביצוע בדיקות לגילוי מידע חדש. חוקרים חייבים להיות בעל כישורים טובים גם בחשיבה ביקורתית כדי שיוכלו להעריך אם המידע הוא רלוונטי ו/או תקף.

מיומנויות לפתרון בעיות – אנשי המקצוע מתמודדים עם משברים סביבתיים, חברתיים ובריאותיים דוחקים, הנגרמים על ידי התנהגות בני האדם והתעשייה. מיומנויות לפתרון בעיות שכאלה, כוללות יכולת ליישם שיטות עבודה מומלצות הנתמכות במחקר, והתמודדות באופן יצירתי עם בעיות, באמצעים לא שגרתיים. כיוון שמדובר במסלול בינתחומי, תוכניות הלימוד מציידות את הסטודנטים באסטרטגיות שימושיות בתחומים כמו: עסקים, קביעת מדיניות, מחקר מדעי ומעורבות קהילתית.

מיומנויות בין-אישיות – אמנם, חלק גדול מהעבודה עשוי להיעשות על ידי איש המקצוע בנפרד, אבל בסופו של דבר הוא מכנס את הצוות שלו כדי לקדם מטרות קהילתיות. על ידי פיתוח מיומנויות בין-אישיות, יוכלו הבוגרים לשתף משאבים ביעילות, לפתור קונפליקטים, ולהעניק תמיכה וביקורות חיוביות לאחרים. אנשי מקצוע המחפשים תפקידים כמנהלי פרויקטים או כמנהלי תוכניות, צריכים להפגין מיומנויות בין-אישיות מתקדמות.

מיומנויות תקשורת – בלי קשר לתפקיד הספציפי, אנשי מקצוע בתחום איכות הסביבה חייבים לדבר באופן ברור ולהקשיב ביעילות. מיומנויות תקשורת טובות, עוזרות לכול אחד ללמוד ולשתף פעולה זה עם זה. מיומנות זו גם מכינה את הבוגרים לכתוב תכנים ודוחות באופן ברור ובצורה משכנעת, ולהציג את הממצאים שלהם בפני קהלים שונים, כך שכולם יוכלו להבין במה מדובר. במהלך הלימודים מפתחים הסטודנטים מיומנויות תקשורת באמצעות תרגולים ועבודה קבוצתית.

מאפייני התעסוקה של בוגרי איכות הסביבה

כשתשלבו בשוק העבודה, קרוב לוודאי שכבוגרי איכות הסביבה, העבודה שלכם תהיה כרוכה במספר משימות, כגון

 • שימוש בתצפיות ובדגימות כדי לאסוף נתונים.
 • אנליזה של מזהמים.
 • גישות למחקרים איכותניים וכמותיים להערכות ולביקורות הקשורות להשפעה על הסביבה.
 • שימוש בשיטות חישוב סטטיסטיות.
 • מודלינג של שינויי אקלים והערכת השפעתם.
 • טכניקות לבדיקת הקרקע ולניתוח הממצאים.
 • עיצוב, יישום ודיווח על המחקר (בין אם זה נערך במעבדה או בשטח).
 • הבנה רחבה של סוגיות סביבתיות מקומיות, לאומיות ובינלאומית.
 • שימוש במערכות מידע גיאוגרפיות – GIS (Geographic Information Systems).
 • שימוש בחישה מרחוק – RS (Remote Sensing), לפתרון בעיות במדעי הסביבה.
 • תקשור נתונים טכניים.

משרות אפשריות לבוגרי תואר ראשון ברמת כניסה

אפשרויות תעסוקה ללימודי איכות הסביבה, הם רבות ומגוונות, בעיקר משום שמדובר במגמה שמאפשרת להתמקד במגוון תחומים ספציפיים, כמו קיימות וממשל; סביבה ים והידרולוגיה; גאוגרפיה וסביבה; או לימודי קיימות ושינויי אקלים עם לימודים במחלקה לניהול.

אפשרויות השכר באיכות הסביבה עשויות לנוע בין 9,000 ₪ בחודש, לעובד מתחיל, לבין 24,000 ₪ לעובד עם ניסיון של יותר מ-3 שנים.

המשרות הפופולריות ביותר, כוללות:

 • מתכנן סביבתי בארגונים סביבתיים, כולל חברות הנדסה.
 • רכז חינוך משאבי טבע, בעמותות.
 • מדען סביבה המעניק שירותי ניהול סביבה.
 • מחנך סביבתי
 • טכנאי סביבה
 • רכז תכנית בפארקים לאומיים
 • טכנאי שטח מטעם הרשות, לניהול משאבים ולשימור

 

תפקידים המתאימים למיומנויות של בוגרי איכות הסביבה או מדעי איכות הסביבה

 • ייעוץ סביבתי
 • מחקר ופיתוח
 • ניהול משאבי טבע
 • אנרגיה מתחדשת
 • חישה מרחוק
 • חקלאות
 • הפעלת מערכות מידע גיאוגרפיות – GIS
 • עבודה במסגרת ממשלתית, עירונית, פרטית.
רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

מחקר שבוצע בתחום איכות הסביבה

הנה מחקר שהתמקד בשינויי אקלים ביפן והשפעותיהם, ויכול לשקף את החשיבות הרבה של המחקר העדכני בתחום הקיימות והסביבה, והשלכותיו על חברת בני האדם.

מחקר שנערך ביפן ופורסם ב-2020: מחקר על סיכונים עקב השפעות של שינויי אקלים גלובליים שעלולים להשפיע על הכלכלה החברתית.

התדירות הגוברת של אירועי מזג אוויר קיצוניים, נגרמת בשל ההשפעות של שינויים אקלימיים. בין הסיכונים השונים של שינויי האקלים, זוכים הנזקים הפיזיים שגרמו אסונות טבע ביפן, להכרה גוברת, אבל השפעות שינויי האקלים באזורים אחרים בעולם, יכולים גם הם להגביר את הסיכונים הכלכליים והסוציו-פוליטיים, בדרכים שונות.

לפי החוקרים, יש להכיר הן בהשפעות של שינויי האקלים כסיכון מורכב הכולל מגוון השפעות מקומיות ובינלאומיות, והן בהשלכות של השפעות אלה. מטרת מחקר זה הייתה להעמיק את הידע של החוקרים, מנקודת המבט של כל אחד מסוגי סיכונים האקלים הבאים:

 • באשר לפעילות הארגונית, נמצא שלחברות יש מודעות רבה יותר להשפעות של סיכונים קצרי טווח, כמו גשמים ושיטפונות, אך הן לא בהכרח מודעות לסיכונים הנובעים מטמפרטורות גבוהות או מאירועים איטיים המופיעים בהדרגה לאורך זמן.

 • חוקרים פיתחו מודל סחר בינלאומי חדש שייצג את היבוא והיצוא של 5041 מוצרים. כעת, יכולים החוקרים לשחזר את ביצועי העבר, ולהשתמש במודל זה הן כדי להראות את הקשר בין אסונות עבר לבין שינויים בכמות הסחר, והן כדי לחזות השפעות עתידיות.

 • תת-נושא זה בחן את השפעת שינויי האקלים על ייצור מזון לפי אזורים ברחבי העולם. יפן, המייבאת כמויות גדולות של מזון, צריכה לשקול את האזורים מהם תרכוש (במיוחד דגן), כמו גם את שיטות אספקת המזון של אזורים אלה.

 • החוקרים התמקדו במדינות באסיה, שיש להן קשרים חזקים עם יפן, ופיתחו באופן עצמאי אינדיקטור עם רגישות לאקלים, המבוסס על מספר אינדיקטורים אחרים. השימוש באינדיקטור זה יכול להראות את רגישות המדינות להשפעות שינויי האקלים, ואת הסתמכותן על סיוע הומניטרי מחו״ל, כלומר מיפן, בעתות חירום.

 • התפישה של ׳אבטחת אקלים׳ קשורה לסוגים אחרים של מושגי אבטחה. למרות שמחקרים הבהירו את הקשרים החזקים בין ביטחון מזון ואנרגיה לבין ביטחון אקלימי, הצפי הוא שלפעולות להפחתת שינויי האקלים יהיו השפעות חיוביות גם בתחומי ביטחון אחרים, כמו למשל, ביטחון ימי ואנושי.

 • יפן מושפעת מעליית פני הים, אשר עלולה להוביל בטווח הארוך להתכווצות שטחה של יפן, המים הטריטוריאליים, וה׳אזור הכלכלי הבלעדי׳ של יפן. תת-נושא זה בחן כיצד עשויות ההשפעות הסבירות על יפן (מבחינת האופן של עליית פני הים והשפעות אחרות של שינויי האקלים), להשפיע על שטחה של יפן.

אולי יעניין אותך גם?

לימודי גיאולוגיה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות בגדול, גיאולוגיה עוסקת בחקר כדור הארץ וכוכבי לכת אחרים, ירחים וגופים פלנטריים

קראו עוד »

לימודי איכות הסביבה – שכר

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות מחפשים קריירה מרתקת שתאפשר לכם להתמודד עם דילמות וקונפליקטים מאתגרים? אל תלכו

קראו עוד »

תואר שני במדעי כדור הארץ

תואר שני במדעי כדור הארץ רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות כולנו ראינו פרסומים, ולפעמים חווינו על בשרנו,

קראו עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן