לימודי איכות הסביבה – שכר

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

מחפשים קריירה מרתקת שתאפשר לכם להתמודד עם דילמות וקונפליקטים מאתגרים? אל תלכו רחוק…

לימודי איכות הסביבה, כן, הסביבה שנמצאת ממש על סף דלת הבית, הם אלה שיוכלו להעשיר אתכם בידע, בכלים ובמיומנויות הדרושים למציאת פתרונות לבעיות מורכבות ולקונפליקטים מאתגרים שיבטיחו פלנטה בריאה וחיים בריאים לכלל החיים על פני כדור הארץ.

רוצים דוגמה לקונפליקט? המשיכו לקרוא!

על הקונפליקט בדרך להפחתת גזי החממה

נקודת המוצא של פיתוח בר קיימא, היא שפיתוח זה דורש נקיטה בשתי פעולות בו זמנית, שעלולות גם להיות סותרות: שהעשירים יקנו פחות ושהעניים יקנו יותר. במילים אחרות – גישה סביבתית בת קיימא (Sustainability) דורשת צמיחה כלכלית אמיתית במדינות עניות יותר וצריכה חומרית נמוכה יותר במדינות העשירות יותר.

הפוטנציאל לקונפליקט זה נובע מטבעה המקושר-הדדית של הכלכלה הגלובלית, הדורשת איזון. זאת, משום שהפחתת הצריכה בחלקים העשירים יותר של העולם עלולה לפגוע בסיכויי הצמיחה בחלקים העניים יותר של העולם. ודבר נוסף, צמצום הצריכה במדינות עשירות עלול להרוס מקומות עבודה ולהחמיר את העוני במדינות אלה עצמן, למרות שצמצום הצריכה יפחית את פליטות גזי החממה.

במציאות מורכבת שכזו, וכדי שנצליח לעמוד ביעדים לפיתוח בר קיימא, למעננו ולמען הדורות הבאים, המומחים במדעי איכות הסביבה עוסקים במחקרים:

 • למציאת גישות שמסוגלות לעמוד במספר יעדים במקביל, באופן אקטיבי;
 • ולמציאת דרכים להפחתת פליטת הפחמן תוך מתן מקומות עבודה ראויים לכולם.

בקיצור, כדי לפתור קונפליקט זה, יש צורך בגישות לפיתוח בר קיימא המאפשרות לכלכלות העשירות ביותר לצמצם את השפעותיהן, תוך שיפור תנאי החיים והעבודה במדינות הנחשלות יותר.

נשמע מעניין, לא? אז נמשיך…

איך להתחיל את הקריירה שלכם בתחום איכות הסביבה?

השגת קריירה בתחום מתחילה בהשגת תואר ראשון באיכות הסביבה או בתחום קשור (כמו קיימות או מדעי כדור הארץ), ואם תרצו להתקדם, גם תואר שני ודוקטורט. תארים אלה עשויים להציע לכם את ההזדמנות שאתם מחפשים כדי להתמחות בתחום סביבתי ספציפי, אחד או יותר, ולשפר את סיכויי הקריירה העתידיים שלכם.

בוגרים מספרים

חיפשתי לימודים שבעזרתם אוכל למצוא עבודה השמשלבת פיתוח אישי ואפשרות להתקדם במשרה שאוכל להתקדם בה לאורך זמן. כיום אני עוסק כיועץ סביבה בחברה המעניקה בקורת וייעוץ לגופים שונים

לימודי איכות הסביבה הקנו לי ידע רב בנושאים סביבתיים הנוגעים לכל מי שנמצא על כדור הארץ, החל משגרת האדם ביום יום ועד לקהילות בסיכון ברחבי העולם. לקראת סיום התואר מצאתי עבודה המאפשרת לי להפיץ ולהעביר מידע שיעזור לחיים על כדור הארץ לשמור על בריאותו האישית והעולם כולו.

תוך כדי הגשת פרויקט הגמר מצאתי עבודה בענף איכות הסביבה בחברת הייטק גדולה. במהלך הלימודים נחשפתי למגוון תחומי עניין ודגשים מקצועיים בנוגע לאספקטים ניהוליים וסביבתיים. הבחירה בלימודי איכות הסביבה בהחלט הייתה הבחירה הכי טובה עבורי.

לאילו סוגי משרות אוכל להתקבל?

תפקידי מפתח במגזר הפרטי, משרדי הייטק, יזמות, יועצים עסקיים וכו'

מגוון תפקידים בחברות לאנרגיה סולארית

תפקידים מרכזיים בתחום הבינה המלאכותית

תפקידים בכירים במגזר המדיני

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

תנאי קבלה ללימודי איכות הסביבה

תנאי הקבלה ללימודי איכות הסביבה, שונים ממוסד אקדמי אחד לשני, אבל ברובם נדרש ציון באנגלית ברמת 4 יחידות לימוד בפחות, וציון המשקלל את ממוצע ציוני הבגרות והציון בבחינה הפסיכומטרי, לדוגמה

 • במכללת הדסה, תנאי הקבלה דורשים ציון מתאם מעל 500
 • במכללה האקדמית אחווה, נדרש ציון מתאם (סכם) 400
 • באוניברסיטת רייכמן, נדרש ציון מתאם 600.

 

מה לומדים בלימודי איכות הסביבה?

תוכנית הלימודים באיכות הסביבה במוסד האקדמי תלויה בתחומים בהם מתמקד מסלול הלימודים. לדוגמה:

במכללה האקדמית הדסה ירושלים, תוכנית הלימודים ממוקדת בקורסים במדעי הסביבה, והיא כוללת לימודי ביולוגיה, כימיה, רפואה והנדסה.

באוניברסיטת תל אביב – הלימודים מתמקדים בלימודי אקולוגיה ואבולוציה.

באוניברסיטה העברית ירושלים – לימודי הסביבה שוכנים תחת המטריה של הפקולטה למדעי הטבע והמתמטיקה, והלימודים מתמקדים יותר במדעי הסביבה.

במכללה האקדמית תל חי – ניתן לבחור במספר חטיבות, כמו חטיבת קיימות וממשל, המכוונת לקדם את צרכי החברה בהווה, ושואפת שהבוגרים ישתלבו במאמץ הגלובלי לפתרון בעיות סביבה וקיימות, כמו פערים ועוני או ניצול יתר של משאבי הטבע.

כמה מרוויחים?

המציאות העגומה אליה התגלגל כדור הארץ שלנו, משקפת את התמונה הגדולה, זו המצביעה על צורך עולמי אדיר שהולך וצובר תנופה, בסטודנטים שיתחילו כבר עכשיו בלימודי תואר ראשון באיכות הסביבה, או בתחומים קשורים (כמו תואר ראשון בקיימות או תואר ראשון במדעי כדור הארץ).

ממציאות זו ניתן גם להקיש כי מומחים בתחומי הסביבה, בעיקר אלה שימשיכו ללימודים מתקדמים, כמו תואר שני במדעי איכות הסביבה, לא יתקשו אף פעם למצוא תעסוקה, ששכר טוב בצדה.

אפשרויות השכר באיכות הסביבה תלויות, מטבע הדברים, בכמה גורמים, ובעיקר: בתואר האקדמי, בוותק בעבודה, ובסוג התפקיד. הנה דוגמאות למספר ׳הודעות דרושים׳ בתחום הסביבה, המפורסמים באינטרנט:

תחום

השכלה נדרשת

שנות ניסיון

שכר חודשי ב-₪

מפקח איכות הסביבה

תואר ראשון / שני

עד 5

17,000-11,000

יועץ סביבתי

תואר ראשון / שני

עד 5

15,000-12,000

עובד ממשלתי באיכות הסביבה

תואר שני

1

8,600

בטיחות ואיכות הסביבה

תואר ראשון / שני

11

16,000

הנדסת סביבה

תואר שני בהנדסה

5

13,500

האם כדאי ללמוד תואר באיכות הסביבה?

אם הגעתם עד כאן, אתם כבר יודעים שהתשובה היא ׳ברור שכן!׳. מדעי הסביבה הם מקצוע מצוין. קבלת תואר עם התמקדות בסביבה מראה למעסיקים שאתם רציניים ברצון שלכם ליצור שינוי ולעזור לאחרים, ואפילו לאלה שטרם נולדו.

העולם זקוק לאנשים שמוכנים לאסוף את הנתונים, לפרש את הידע, ולהדריך אחרים בדרך המובילה לסביבה בריאה. הביקוש לבוגרי מגמות המתמקדות בלימודי קיימות או בלימודי מדעי הסביבה, עולה בהרבה על הביקוש לבוגרי מגמות אחרות. בנוסף, משרדים ממשלתיים, עסקים, ארגונים חברתיים ועוד… כולם דורשים אנשים עם ידע מעמיק במדעי הסביבה.

אפשרויות תעסוקה

כמו בכול תואר אחר, גם לבוגרי איכות הסביבה יש הזדמנויות למלא תפקידי ניהול. אבל לא משנה מה תהיה כותרת המשרה שלכם, סביר להניח שיהיה עליכם לעבוד עם אחרים כדי להגדיר מחדש פרקטיקות עבודה באופן שיועילו לכדור הארץ ולעתיד שלנו.

משרות – הקשורות ישירות לתחום איכות הסביבה, כוללות:

 • ייעוץ סביבתי
 • חינוך סביבתי
 • מהנדס סביבתי
 • מנהל מיחזור
 • ייעוץ לקיימות
 • מנהל איכות הסביבה

 

כבעלי תואר אקדמי באיכות הסביבה, תוכלו לנהל מגוון של קריירות, כגון:

 • מדעני סביבה
 • עורכי דין לאיכות הסביבה
 • מדעני שימור
 • הידרולוגים
 • מהנדסים סביבתיים
 • גאולוגים
 • מטאורולוגים

 

אלה רק דוגמאות המלמדות על אפשרויות התעסוקה והקריירה שפתוחות בפניכם לאחר שתסיימו את הלימודים.

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

נושאים בתחום הסביבה הזקוקים למחקרים נוספים

לימודי סביבה הם תחום שממשיך להתפתח ללא הרף. תחומי המחקר הדחופים ביותר היום כוללים: שינויי אקלים, שימור ולימנולוגיה (limnology, עוסקת בחקר המאפיינים הביולוגיים, הכימיים והפיזיקליים של אגמים ומקווי מים מתוקים אחרים).

בין אם אתם בתחילת הדרך בתואר הראשון, או סטודנטים לתואר שני המקווים לכתוב עבודת מחקר משכנעת, הנה כמה מהנושאים המעניינים ביותר בתחום מדעי הסביבה, שצריך לחקור כבר עכשיו.

שינויי אקלים

הסביבה לא הולכת לשום מקום. השאלה היא אם זו תהיה סביבה שנוכל לחיות בה. מדענים החוקרים את שינויי האקלים נמצאים במאבק מתמיד. למה? כי לרוב הם עובדים רק על חלק אחד מהבעיה, למשל:

 • המשימה קשורה להפעלה מרחוק של מגדלי שיתוף פעולה, המודדים כיצד זורמים הגזים בין כדור הארץ לשמים.
 • או שהמשימה היא לגרום לאנשים להסכים כי שינויי האקלים, הם אירוע אמיתי.

כך או כך, בתחומי הסביבה הזדמנויות החקר בתחום שינויי אקלים, אף פעם לא נגמרות.

 

אקולוגיית האש

התחממות כדור הארץ מביאה איתה שריפות נוספות. מערכות כיבוי האש עליהן מסתמכות הרשויות היום, עלולות לא להספיק. הטמפרטורות החמות שורפות הכול. מסיבה זו, הפכה אקולוגיית האש לתחום ממש לוהט. אקולוגים בתחום האש עובדים בפרך כדי להבין כיצד פורצות שריפות טבעיות, כיצד הדליקה בוערת, וכיצד עשויות להתרחש השריפות בעתיד. וחשוב מכך, המדענים מנסים גם להבין כיצד יוכלו בני האדם לחיות בהרמוניה עם השריפות הללו.

אנרגיה מתחדשת

החברה בעידן המודרני התבססה עד כה על דלקים מאובנים. אבל אלה נמצאו הרסניים מבחינת השפעתם על שינויי האקלים. כדי להתמודד עם מצב זה, מנסים המדענים לפתח טכנולוגיות של אנרגיה מתחדשת – כמו אנרגיה מהשמש, מהרוח ומהמים. למרות שמשאבים חדשים אלה הם מנוטרלי פחמן, עדיין הם לא נטולי מחיר.

למשל, אנרגיית הרוח משבשת את תנועת הציפורים באוויר, ופשוט מעיפה אותם, גם את מיני ציפורים שנמצאים בסכנת הכחדה' כוח המים חוסם את הדגים הנודדים ומקשה על הרביה שלהם; ואפילו אנרגיית השמש, הטובה והנדיבה, עלולה לחסום את קרני השמש מלהגיע לצמחים.

פיתוח עתיד ירוק – משמעותו שניתן יהיה לזהות איומים פוטנציאליים שכאלה, להבין אותם ולצמצם אותם לחלוטין.

אקולוגיה עירונית

כשאומרים ׳סביבה׳, אנחנו מיד חושבים על הרים, עמקים ויערות. אבל ׳סביבה׳ עירונית בריאה, חשובה לא פחות ממערכות אקולוגיות באזורים הכפריים. למשל, לעתים, בגלל תכנון עירוני לקוי, שלא חילק באופן שווה את השטחים העירוניים בין האזורים השונים בעיר, שכונות מסוימות באותה עיר עצמה עשויות להיות חמות ביותר מ-20 מעלות, משכונות אחרות.

ככול שהעולם שלנו הופך יותר ויותר אורבני, כך חשוב ללמוד ולהבין את השפעותיהם של שינויים עירוניים אלה על האפשרות שלנו להמשיך לחיות בהרמוניה עם הטבע. לפיכך, תכנון ופיתוח עירוני צריכים לקחת בחשבון את השיקולים הנדרשים, ולהיעזר באקולוגים עירוניים שיוכלו לפתור בעיות, כמו:

 • מה גודל הקרקע שצריך לייעד לשטחים ירוקים?
 • או איך למנוע מהזיהום העולה לאוויר מהכבישים, להתערבב בגשם הבא ולפגוע בדגיגים?

אולי יעניין אותך גם?

תואר שני במדעי כדור הארץ

תואר שני במדעי כדור הארץ רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות כולנו ראינו פרסומים, ולפעמים חווינו על בשרנו,

קראו עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן