לימודי גיאולוגיה – אפשרויות תעסוקה

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

תואר בגיאולוגיה יכול לצייד אתכם במגוון מיומנויות שימושיות, לכול סוג של תעסוקה. משרות רבות ברמת הכניסה דורשות לפחות תואר ראשון, ותחומי העבודה כוללים, בין השאר, הנדסה סביבתית, מדידות גיאולוגיות, שימור והוראה.

לפני שנרחיב על מגוון אפשרויות ההתמחות והתעסוקה של בוגרי תואר ראשון בגיאולוגיה, אתם בטח רוצים לדעת כמה תוכלו להרוויח עם תואר בגיאולוגיה. לדוגמה, בעל תואר ראשון בגיאולוגיה, ללא ניסיון עבודה, הנדרש לעבוד במחקר, יכול להרוויח 7,000 ₪ לחודש עבור 200 שעות עבודה בחודש. בעל תואר שני, לעומת זאת, עם ניסיון עבודה של 5 שנים, בתפקיד הכרוך בתמיכה וייעוץ גיאולוגים, ובקידוחי נפט בשטח ובמשרד – יכול להרוויח 30,000 ₪ בחודש עבור 250 שעות עבודה.

בנוסף, תוכנית לימודים בגיאולוגיה כוללת קורסים בתחום המדעים המדויקים. והדרישה לידע בתחומים אלה מתבטאת גם בתנאי קבלה ללימודי גיאולוגיה, המתייחסים לציוני הבגרות שלכם במתמטיקה, בפיזיקה או בכימיה.

מהי גיאולוגיה?

גיאולוגיה היא מדע החוקר את:

 • החומרים והמבנה הפיזי של כדור הארץ
 • ההיסטוריה של הסלעים והתהליכים הפועלים עליהם
 • והדרך הכלכלית ביותר לשימוש במשאבי הפלנטה שלנו

מדע זה כולל מחקרים וידע ממדעים אחרים כמו ביולוגיה, מתמטיקה, כימיה ופיזיקה, ויש לו קשר אמיץ ללימודי מדעים דומים אחרים, כמו: לימודי מדעי כדור הארץ, לימודי מדעי איכות הסביבה, או לימודי קיימות.

תחום הגיאולוגיה עוסק בעולם האמיתי, והמשמעות היא:

 • הנתונים לקויים ולא מושלמים
 • נעשה שימוש בשילוב של נתונים
 • ישנן בעיות פתוחות וצריך לבחור את ההסבר הטוב ביותר, לאור המידע המוגבל

היכולת של הגיאולוגיה להתמודד עם בעיות באופן הגיוני, קשורה ישירות לקבלת החלטות בעסקים, בממשל ובמדיניות הציבורית.

בוגרי תואר ראשון ותואר שני בגיאולוגיה יכולים להשתלב במגוון מקצועות הקשורים ישירות לתחומי הלימוד שלהם, כמו:

 • חיפושי נפט וגז והפקתם
 • אספקת מים
 • תכנון סביבתי
 • שימור
 • ומדידות גיאולוגיות.

את אפשרויות התעסוקה של בוגרי גיאולוגיה ניתן לחלק בדרך כלל למספר קריירות:

 • עבודה בתאגידים: קריירות בתחום הנפט, הכרייה וההנדסה הסביבתית.
 • עבודה בארגוני מלכ״ר: קריירות בתחום הסביבתי, התכנוני והחינוכי.
 • עבודה במשרדי ממשלה: קריירות בתחום התכנון, הרגולציה והמיגון, סקרים והנדסה.
 • עבודה אקדמית: קריירות בתחום ההוראה בבתי ספר תיכוניים, במכללה ובאוניברסיטאות.
רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

סוגים של משרות בגיאולוגיה

הנה כמה מסלולי קריירה הפתוחים בפני בוגרי לימודי גיאולוגיה:

טכנאי סביבה

עיסוקים עיקריים: מעקב אחר הסביבה וחקר מקורות הזיהום, לרבות אלה המשפיעים על בריאות הציבור. טכנאי סביבה פועלים למניעת הפרות סביבתיות, ואחראים, לעתים, על איסוף דגימות, ניקוי דליפות מסוכנות וטיהור סביבות עבודה.

מדען סביבה

עיסוקים עיקריים: מדעני סביבה משתמשים בידע ובמיומנויות שלהם במדעי הטבע, על מנת להגן על הסביבה ועל בריאות האדם. במסגרת התפקיד הם עשויים לנקות אזורים מזוהמים, לייעץ לקובעי המדיניות או לעבוד עם ענפי התעשייה השונים כדי להפחית את ייצור הפסולת. הם עשויים לבצע: בדיקות אסבסט, לנהל פרויקט להפחתת פליטות, לאסוף ולנתח נתונים.

מהנדס סביבה

עיסוקים עיקריים: מהנדסי סביבה משתמשים בחוקי ההנדסה, מדעי הקרקע, הביולוגיה והכימיה, על מנת לפתח פתרונות לבעיות סביבתיות שונות. הם עוזרים לשפר את המיחזור, את סילוק הפסולת, ואת בריאות הציבור ואחראיים על בקרת זיהום המים והאוויר.

מהנדסי סביבה מתבקשים, לעתים, לסייע גם בניתוח הקרקע, כדי לקבוע את המאפיינים ההנדסיים שלה, לבדוק אתרי פיתוח, לאסוף דגימות סלעים וקרקע או לפקח על איסופן, לבצע בדיקות מעבדה ולפקח עליהן.

מהנדס אזרחי

עיסוקים עיקריים: מהנדסים אזרחיים מתכננים, בונים, מפקחים, מתפעלים ומתחזקים פרויקטים ומערכות בנייה במגזר הציבורי והפרטי. פרויקטים אלה כוללים: כבישים, בניינים, מנהרות, שדות תעופה, גשרים, סכרים ומערכות לאספקת מים ולטיהור שופכין. תפקידו של מהנדס אזרחי עשוי לכלול, בין השאר, דרישה לדירוג כבישים, לניהול מערכות מים, לכתיבת מפרטים ולהכנת בקשות לקבלת היתרים.

יערן או שומר יערות

עיסוקים עיקריים: יערנים או שומרי פארקים, מנהלים את איכות הקרקע הכוללת של יערות, פארקים ומשאבי טבע אחרים. במסגרת תפקיד זה הם אחראים גם על תיאום או סיוע בתכנון פרויקטים הקשורים לניהול היער, לשמירה על תקני הנתונים, למדידה ולתיעוד ההשפעות של משתנים ביולוגיים ומזיקי יער על בריאותו של היער.

מומחה להגנת הסביבה

עיסוקים עיקריים: מומחים להגנת הסביבה מבטיחים הגנה והסדרה של כלל הצמחייה באזור, מבצעים בדיקות עצמאיות באתר, עורכים סקרים לאיתור מזיקים ומבצעים משימות אבחון שונות בשטח.

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

גיאולוג

עיסוקים עיקריים: גיאולוגים מתמחים בחקר של סלעים, דגימות מינרלים ומרבצים טבעיים בכדור הארץ, כדי ללמוד על מבנה כדור הארץ ועל התהליכים המתרחשים בו. משימות הגיאולוג עשויות לכלול: פיקוח על קידוח, רישום גיאולוגי, איסוף נתוני שטח, הערכה ופרשנות של נתונים גיאולוגיים.

מהנדס נפט

עיסוקים עיקריים: מהנדסי נפט, או מהנדסי קידוח, אחראים על תכנון הפעולות לקידוחי גז ונפט, ועל ביצוען. בתפקיד זה הם עשויים לנתח נתונים, להמליץ על פרמטרים לקידוח ולהכין דוחות ומצגות.

מורה למדעים בתיכון

עיסוקים עיקריים: מורה למדעים בתיכון עשוי ללמד את בני הנוער מקצועות כמו כימיה, מדעי כדור הארץ ומדעי הפיזיקה והביולוגיה. מורים למדעים מלמדים ידע ומיומנויות בתחומי מדע אחד או יותר, מקדמים חשיבה ביקורתית ומיומנויות ניתוח, ומעצבים שיעורים שיוכלו להדגים את יישום המדע בחיי היומיום.

מודד הידרוגרפי

עיסוקים עיקריים: מודדים הידרוגרפיים חוקרים גופי מים, כדי לראות כיצד נראית הקרקעית, ומשתמשים בנתונים כדי לעדכן תרשימים ימיים ולפתח מודלים. במשרה זו הם עשויים לבצע פעולות שטח עבור סקרים שונים, להשתמש במערכות סונאר ולתחזק אותן, לעבד ולנתח נתונים ולהכין דוחות ומסמכים טכניים אחרים.

אנליסט GIS (Geographic Information System)

עיסוקים עיקריים: מנתחי GIS (מערכת היוצרת, מנהלת, מנתחת וממפה את כל סוגי הנתונים), נקראים גם מנתחי מערכות מחשוב, לומדים את המערכות והנהלים העדכניים של הארגון בו הם עובדים, ומעצבים פתרונות של מערכות מידע, כדי לסייע לארגון לפעול בצורה יעילה יותר.

אנליסטים אלה מחברים בין עסקים ו-IT על ידי הבנת הצרכים והמגבלות של כל אחד מהם. מנתחי GIS גם מפתחים ומנהלים מסדי נתונים, מפתחים מפות ופריסות מפות, ומבצעים ניתוחים מרחביים.

ארכיאולוג

עיסוקים עיקריים: אנתרופולוגים וארכיאולוגיים חוקרים את מקור ההתפתחות וההתנהגות של בני אדם. הם בוחנים שרידים ארכיאולוגיים ומאפיינים פיזיים של בני אדם, במקומות שונים בעולם. ארכיאולוג רשאי לערוך סקרים ולתחום אתרים, לחפור ולתעד ממצאים בשטחים ארכיאולוגיים ולהכין דגימות למחקרים ספציפיים.

מהנדס קיימות

עיסוקים עיקריים: מהנדסי קיימות עוזרים לעסקים ולארגונים לנקוט באחריות רבה יותר, חברתית וסביבתית, בפעילויות השונות שלהם. לעתים קרובות הם אחראים לניהול פרויקטים סביבתיים של לקוחות, ולניתוח נתונים, כולל פליטת גזי חממה; שימושים באנרגיה, במים ובפסולת; ועלויות השימושים הללו.

מנהל מחצבה

עיסוקים עיקריים: מנהלי מחצבה אחראים על פעילות יעילה של מחצבות ושל אתרי פיתוח. במסגרת התפקיד הם עשויים לפקח על כל פעולות המחצבה, לאכוף את כללי הבטיחות, לזהות בעיות ולהציע פתרונות, ולהבטיח שכל הפעולות באתר מבוצעות בהתאמה מלאה עם התקנות וחוקי המדינה.

אולי יעניין אותך גם?

לימודי קיימות

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות מתעניינים בתואר ראשון בקיימות? אתם במקום הנכון! איך אנחנו יודעים? פשוט מאוד!

קראו עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן