לימודי קיימות אפשרויות תעסוקה

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

בעולם המשתנה ללא הרף, הבחירה בתחום הלימודים ובקריירה העתידית הופכת ליותר ויותר מאתגר. נכון, תמיד תוכלו בעתיד לעשות הסבה מקצועית, אבל זה עדיין לא מקל על ההחלטה מה אתם רוצים לעשות לפחות בשלוש השנים הבאות, ואיזו קריירה תרצו לפתח בתום הלימודים.

כדי לעזור לכם בהתלבטויות, אספנו עבורכם מידע על אפשרויות התעסוקה הזמינות לבעלי תואר ראשון בקיימות, כמו גם מידע על נושאים אחרים בתחום, שבוודאי חשוב לכם לדעת.

אכן, אנחנו בתקופה מדהימה בעולם מבחינת הדחיפות והחשיבות של שימור וקיימות, וטוב לראות שגם אתם מודאגים מהסביבה. אז קודם כל טוב שבאתם, אחרי הכול לא מדובר רק בתעסוקה אלא גם ובעיקר בשליחות חשובה!

תחזית סטטיסטית לתעסוקה בקיימות

על פי התחזית של הלשכה לסטטיסטיקה של העבודה בארה״ב (BLS -The Bureau of Labor Statistics ), הקריירות בתחום הקיימות והסביבה, לא רק שהן מתרחבות לכול הכיוונים, אלא שעתידו של כדור הארץ תלוי באנשי המקצוע בתחומים אלה.

ישנן כמה דרכים להתחברות לעולם המקיף של הקיימות, אפשר לעשות זאת באמצעות ניסיון בעבודה אבל בעיקר בעזרת רכישת השכלה. חלק מהאנשים עשויים להסתפק בתואר ראשון בתחום קשור ללימודי קיימות (כמו תואר ראשון במדעי כדור הארץ או תואר ראשון במדעי הסביבה), כדי לנהל קריירה מצליחה ומתגמלת; אחרים עשויים להמשיך לתואר שני בקיימות, כדי להעמיק בנושא אחד ספציפי.

ככול שעולם העסקים הולך ומתפתח, כך הוא מושפע יותר מהקיימות, תוך פיתוח מודעות לחשיבות הרבה של קריירה התואמת את הערכים של העסק, ולא מתנגשת איתם.

עתידה של הפלנטה שלנו תלוי באקלים בר קיימא, והיציבות הפיננסית של העסקים תלויה בקיימות של הארגון, הממשלה והקהילה. לכן, קיימות, במיוחד בעולם העסקי, הופכת להכרח ולא רק ליתרון תחרותי.

גם העסקים נדבקו ׳בחיידק׳ הקיימות

מושג הקיימות עלה כבר בשנות ה-70 של המאה ה-20, אבל רק לאחר מספר שנים החל להיחשב כהזדמנות לקריירה. שינויי האקלים ואסונות הטבע, הם הסיבות העיקריות לכך ש׳קיימות׳ החלה להפוך לגורם, שעסקים לוקחים בחשבון.

שינויי האקלים והעובדה שהאדם השתמש במשאבי כדור הארץ באופן בלתי נשלט, דורשים מאיתנו לשנות את אורח החיים ואת ההשפעה שלנו על כדור הארץ. מציאות זו תורגמה לדרך שבה אנשים חיים והביאה עמה טרנד חדש של חיים מינימליסטים, ללא פסולת. מציאות זו גם מגדילה את הביקוש למוצרים העונים על דרישות הקיימות.

עם הזמן, החלו עסקים להשתמש בקיימות באופן אוטומטי, כהזדמנות עסקית, והם יוצרים היום יותר ויותר תעשיות הסובבות סביב רעיון הקיימות. הקיימות היא כעת משהו שעסקים משתמשים בו כיתרון תחרותי, אבל בכך לא די. עסקים החלו לפתח גם ערכים משותפים לקהילה ולעסקים כאחד.

אפשרויות התעסוקה לבוגרי קיימות, מציעות מספר רב של דרישות למשרות במגוון תחומים, בין השאר:

 • במדע
 • בניהול
 • בתיירות
 • בהנדסה
 • במשפטים

יותר ויותר תעשיות מאמצות את עקרונות הקיימות ומציעות משרות לאנשים עם תואר בקיימות. מצב זה משפיע גם על השכר בתחום. לדוגמה, אפשרויות שכר לבוגרי קיימות יכולות להגיע בממוצע ל-10,000 ₪ לחודש ליועץ סביבתי, או ל-11,178 ₪ לחודש, למהנדס סביבתי.

איפה אפשר ללמוד תואר ראשון בקיימות?

המכללה האקדמית הדסה

המכללה האקדמית הדסה

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהמכללה האקדמית הדסה.

אוניבסיטת רייכמן

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מאוניבסיטת רייכמן.

המכללה האקדמית תל-חי

המכללה האקדמית תל-חי

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם מהמכללה האקדמית תל-חי

רוצים שיחת ייעוץ חינם?
השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות

למה ללמוד קיימות?

אם אתם עומדים בתנאי הקבלה ללימודי קיימות, ורוצים ללמוד תחום מבוקש הדורש פתרונות יצירתיים לבעיות עולמיות ומקומיות, ומאפשר לכם להשפיע על חיינו, כדאי לכם ללמוד קיימות. ואם תשובה זו תמציתית מדי, הנה פירוט של כמה מהסיבות בגינן לימודים אלה יעשו לכם רק טוב.

מגזר תעסוקה בצמיחה מהירה

ישנם מספר שיקולים לבחירת מסלול הלימודים לתואר ראשון, חלקם נובע מהאפשרות למצוא תעסוקה שתמלא את הצרכים שלכם ותספק אתכם באופן אישי, וחלקם קשורים לאפשרות שתחום הלימודים יוכל לתמוך בכם כלכלית. למרבה המזל, תואר בקיימות הוא כמו יין, הוא משתפר עם הזמן. שוק העבודה צומח, וסוגי המקצועות משתפרים כתוצאה מהצורך למלא אחר דרישות השוק.

אפשרות לעשות שינוי בנושאים חברתיים וסביבתיים

אחת הבעיות בעבודה שלא מספקת מבחינה אישית, נעוצה בעובדה שעובדים לא מרגישים שהם עושים משהו משמעותי. בחירות הקריירה שלהם הובילו אותם לחיי עבודה חסרי מוטיבציה, ובסופו של דבר לחוסר שביעות רצון מהעבודה.

היתרון של לימודי תחום הקיימות נובע מהעובדה שמדובר בבחירת קריירה שמאפשרת לכם להשפיע. אמנם, תלוי בתוכנית הספציפית שבה תתמחו בלימודים, ו/או בתעשייה שבה תשתלבו, אבל אין ספק שתמצאו כי תחום הקיימות כולל הרבה דברים שיגרמו לכם להרגיש שאתם עושים משהו משמעותי ומחזירים לקהילה.

אפשרות לקריירה מתגמלת מבחינה רגשית וכלכלית

נקודה זו מתקשרת למה שהוזכר לעיל:

 • הגורם הרגשי מגיע עם תפקיד הכרוך במעורבות בנושאים חברתיים וסביבתיים
 • והגורם הכלכלי קשור לשוק העבודה הצומח במהירות.

שני אלה יחדיו, מהווים את הבסיס עליו אפשר לבנות חיים מוצלחים ומאושרים.

אתם יכולים להשתדרג לרמות ניהול גבוהות

קיימות הופכת ליותר ויותר חשובה בארגונים השונים. מה שהתחיל כתחום שמתאים לשרת את השוק ואת דרישותיו, הפך היום לחלק חשוב מאוד ובלתי נפרד מכול עסק וארגון. יש גם עסקים שכל הפעילות שלהם קשורה לקיימות. לאור מציאות זו, יותר קל, יחסית, למומחי הקיימות להתקדם לרמות הניהול הגבוהות יותר. חברות רבות דורשות שלמנהלים הבכירים שלהם תהיה השכלה הקשורה לקיימות, או לפחות ניסיון כלשהו בתחום הקיימות.

הזדמנויות רבות לראות את העולם וליהנות מחיק הטבע

לימודי קיימות (כמו גם לימודים דומים –  לימודי מדעי הסביבה או לימודי מדעי כדור הארץ) מבטיחים לכם תהליך לימודי מאוד מרגש. אם אתם חלק מהאנשים שלא מרוצים משעות העבודה המסורתיות בתוך המשרד, אז תואר בקיימות מאפשר לכם לעבוד בחוץ וליהנות מהטבע, תוך הבנה טובה יותר של העולם סביבכם. אם עבודה שכזאת מושכת אתכם, קיימות היא בדיוק מה שאתם צריכים ללמוד.

אפשרות לבדל את עצמכם

לא רק ששוק העבודה בתחום הקיימות נמצא בצמיחה, אלא שהוא גם דורש מומחיות והתמקצעות בתחומי לימוד שונים זה מזה. מכיוון שקיימות היא גם מושג חדש יחסית, ויותר מכך, גם נושא לימודים חדש, יהיה לכם קל מאוד לבדל את עצמכם ולרכוש השכלה ייחודית שתשרת אתכם היטב בעתיד. לימודי קיימות מאפשרים לכם ליצור קריירה ייחודית, הנדרשת מאוד בשוק העבודה של ימינו.

תחום שבו יש משהו לכולם

קיימות משתרעת על מגוון תחומי לימוד. כאשר אתם לומדים קיימות, אתם מקבלים הזדמנויות לחקור נושאים רבים, כמו גם ללמוד את היבטי הקיימות המעניינים אתכם. זאת, משום שהיום נראה כאילו כל דבר יכול להיות בר קיימא. הקיימות מרחיבה אופקים ועוקפת את התעשיות המקיפות ביותר, כמו תעשיית המזון והמשקאות ושירותי הבריאות, הייצור, האנרגיה, התחבורה והפיננסים.

על חשיבות המחקר בקיימות

מומחים טוענים כי המחקר בקיימות הוא קריטי. ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים הופכים למגמות מתמשכות. פליטת גזי חממה אנתרופוגניים (GHG – Greenhouse Gases), הן הסיבה העיקרית לשינויי האקלים, ולמרות כל יעדי האקלים היא נמצאת בשיאה. בנוסף, התחזיות מתארות בצורה ברורה ביותר את ההשפעות השליליות שעוד צפויות לנו משינויי האקלים.

בהתאם לכך, גיבש האו״ם אמות מידה למדינות ולתעשיות. חלק מהחברות התעשייתיות לקחו את הדברים ברצינות, והעמידו חוקרים למטרה זו.

לדוגמה, חברת בוש (Bosch), העמידה חוקרים מהשורה הראשונה כדי לספק תשובות לסוגיית האקלים החמורה, ולהציע מחקרים שהולידו פרקטיקות חדשות בנות קיימא. שתי דוגמאות לחידושים אלה:

 • המרת אנרגיה כימית
  כמענה לפליטת גזי החממה התורמת להתחממות גלובלית, החלו החוקרים לעבוד על טכנולוגיות המניעות הפחתה של גזי החממה, כמו יצירת מימן ירוק באמצעות אלקטרוליזה ותאי דלק עבור יישומים ניידים ונייחים.
  מדעני בוש פיתחו מערכות חדשות של תאי דלק – מסוג SOFC (solid oxide fuel cell) הפועלות בטמפרטורות גבוהות ומספקות ייצור חשמל וחום בגמישות וביעילות, במיוחד באמצעות מקורות אנרגיה מתחדשים וקונבנציונליים. מערכת SOFC, מציעה טכנולוגיית מפתח עבור מערכות האנרגיה העתידיות שלנו ומאיצה את המעבר לאנרגיות מתחדשות.
 • טעינה חכמה של רכבים חשמליים
  ההאצה ההולכת וגדלה של שימוש בכלי רכב חשמליים מציבה אתגרים חדשים למפעילי תשתיות הטעינה לרכבים אלה. סוגיה לדוגמה, המעלה כמה שאלות: מה אם בעתיד כל עובדי החברה יגיעו לעבודה עם מכוניות חשמליות, יחברו אותן בבוקר לתחנת הטעינה, וכל המכוניות יתחילו להיטען בו זמנית?

סוגיה זו מעלה כמה שאלות, כמו:

 • כיצד אפשר להימנע מעומסי שיא שכאלה?
 • כיצד ניתן להבטיח שמערכת ניהול האנרגיה אכן תשתמש ביעילות בחשמל ממקורות מתחדשים (כמו מערכות פוטו-וולטאיות), ובכך תתרום לא רק לקיימות אלא גם להוזלת עלויות החשמל?

כמענה לסוגיה זו פיתחו המדענים טעינה חכמה, מערכת ניהול אנרגיה מבוססת ענן, המאפשרת טעינה אופטימלית וחכמה של רכבים חשמליים.

 

אולי יעניין אותך גם?

תואר ראשון במדעי הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות תוכנית הלימודים לתואר הראשון במדעי הסביבה, לצד היותה תוכנית לימודים מצוינת, היא

קראו עוד »

תואר שני בקיימות

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות אם התואר הראשון עזר לכם ליצור שינוי ולמלא תפקיד פעיל במקום העבודה

קראו עוד »

מדעי איכות הסביבה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות אם אתם מחפשים קריירה שבה תוכלו להשפיע על החיים של כולנו על

קראו עוד »

לימודי גיאולוגיה

רוצים שיחת ייעוץ חינם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם מהמוסדות הרלוונטים ללא התחייבות בגדול, גיאולוגיה עוסקת בחקר כדור הארץ וכוכבי לכת אחרים, ירחים וגופים פלנטריים

קראו עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן